Pożar sadzy w kominie. Co robić?

W sezonie grzewczym, gdy palimy w piecach i kominkach, zdarza się, że dochodzi do groźnego zjawiska, jakim jest pożar sadzy w kominie. Kilka dni temu druhowie z OSP Gdów otrzymali wezwanie do Zagórzan, gdzie właśnie zapiła się sadza w przewodach kominowych.

Jak zapobiegać pożarom sadzy w kominach i co robić, gdy już pożar wybuchnie?

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać jest regularnie czyszczenie kominów. Niestety nie każdy właściciel domu pamięta, aby wezwać kominiarza. W nieczyszczonych kominach sadze osiadają i stopniowo zatykają go. Warto wiedzieć, że zalegająca w kominie sadza o grubości zaledwie kilku milimetrów już może stać się przyczyną pojawienia się pożaru. .
Ponadto ważne jest to jakiej jakoÅ›ci paliwo wkÅ‚adamy do pieca. Wystarczy kilka tygodni palenia mokrym, żywicznym drewnem, by nagromadziÅ‚o siÄ™ dość smoÅ‚y i sadzy, aby potem pierwsze mocniejsze „przepalenie” spowodowaÅ‚o pożar komina.

Objawami pożaru sadzy jest przede wszystkim gÅ‚oÅ›ny dźwiÄ™k, dochodzÄ…cy z komina – „dudnienie”, czÄ™sto towarzyszÄ… mu także snopy iskier lub nawet jÄ™zyki ognia, widocznie u wylotu komina nad dachem. Ponadto sam przewód kominowy robi siÄ™ bardziej ciepÅ‚y niż zwykle – czasem jest gorÄ…cy. Charakterystyczne jest też to, że przewód kominowy jest cieplejszy tylko w jednym miejscu – to wÅ‚aÅ›nie tam zaczyna pÅ‚onąć sadza. Gdy zignorujemy pierwsze sygnaÅ‚y, mogÄ… pojawiać siÄ™ pierwsze rysy na Å›cianach – to znak, że pożar rozgorzaÅ‚ już na dobre i komin zaczyna pÄ™kać.

W przypadku zaistnienia pożaru w kominie należy:

  • wykonać poÅ‚Ä…czenie na numer alarmowy 998 lub 112, wezwać PaÅ„stwowÄ… Straż PożarnÄ…, podajÄ…c szczegółowo co siÄ™ dzieje i jak dojechać do danego budynku,
  • wygasić ogieÅ„ w piecu, kominku (nie wodÄ…!)
  • zamknąć dopÅ‚yw powietrza do pieca od doÅ‚u i od góry (z braku powietrza ogieÅ„ z czasem wygaÅ›nie),
  • przez caÅ‚y czas dozorować caÅ‚Ä… dÅ‚ugość przewodu kominowego od strony pomieszczeÅ„,
  • zabezpieczyć do ewentualnego użycia Å›rodki gaÅ›nicze, np. gaÅ›nice, koc gaÅ›niczy, podpiÄ™ty wąż do instalacji wodnej, wodÄ™ w pojemniku,
  • udostÄ™pnić pomieszczenia i udzielić niezbÄ™dnych informacji przybyÅ‚ym strażakom.

NIE WOLNO wlewać wody do palącego się komina, gdyż grozi to jego rozerwaniem..

Pożaru sadzy w kominie nie można bagatelizować. Może on spowodować pożar dachu lub poddasza, gdy z komina wydobywa siÄ™ żywy ogieÅ„ lub iskry, bÄ…dź w skrajnych przypadkach nawet pożar caÅ‚ego domu- gdy przewód kominowy rozszczelni siÄ™. Jednak szybko opanowany pożar sadzy w kominie koÅ„czy siÄ™ najczęściej na koniecznoÅ›ci naprawy przewodu kominowego, który w wyniku pożaru zostaje popÄ™kany lub wrÄ™cz – rozerwany. Dlatego po pożarze sadzy należy wezwać kominiarza, żeby sprawdziÅ‚ szkody i – do tego czasu – nie używać pieca.

Zgodnie z § 34 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7.06 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem staÅ‚ym (np. wÄ™glem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekÅ‚ym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiÄ…cu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowiÄ… inaczej od palenisk zakÅ‚adów zbiorowego żywienia i usÅ‚ug gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Z kolei art. 62 ust. 1 pkt 1 c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane  zobowiÄ…zuje wÅ‚aÅ›cicieli i zarzÄ…dców bloków mieszkalnych i domów jednorodzinnych do okresowej kontroli, co najmniej raz w roku stanu technicznego instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych).

źródło: osp.pl; www.gov.pl
zdjęcie: OSP Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content