Powiedz aaaaaaaby….uratować komuÅ› życie

Jeszcze tylko cztery dni dzielą nas od akcji Dnia Dawcy. Jeśli ciągle mamy wątpliwości czy się zarejestrować- rozwiejmy je, dowiedzmy się jak najwięcej, aby świadomie podjąć właściwą decyzję. Dziś odpowiadamy na kolejne pytania, które często są zadawane przez osoby rozważające zapisanie się do bazy DKMS.

Powiedz AAAA, otwórz usta, pobierz wymaz… to takie proste

CHCĘ ZOSTAĆ POTENCJALNYM DAWCĄ. CO MUSZĘ ZROBIĆ W CZASIE DNIA DAWCY?

W czasie Dnia Dawcy wolontariusze  przeprowadzają wstępny wywiad z osobą, która zgłasza chęć zapisu do bazy DKMS, wyjaśniają wszelkie wątpliwości, następnie potencjalny dawca wypełnia formularz zgłoszeniowy, w którym wpisuje swoje dane osobowe. Kolejnym krokiem jest pobranie wymazu z wewnętrznej strony policzka. Wolontariusz przekazuje potencjalnemu Dawcy dwie pałeczki, którymi trzeba pocierać przez min. 60 sekund wymaz błonę śluzową z wewnętrznej strony policzka. Następnie pałeczki z materiałem genetycznym są zabezpieczane. Wolontariusze raz jeszcze sprawdzają czy formularz jest poprawnie wypełniony. Potem pozostaje tylko czekanie, z nadzieją, że będziemy mogli komuś pomóc.

JAK DUŻE SĄ SZANSE NA ZOSTANIE FAKTYCZNYM DAWCĄ?

Jak pokazują statystyki, w ciągu 10 lat od rejestracji, maksymalnie 5 na 100 zarejestrowanych osób zostaje Dawcą. Na zostanie Dawcą wcześniej niż w przeciągu 10 lat, wyższe szanse mają osoby młode. 1% z nich zostaje faktycznym Dawcą w ciągu pierwszego roku od rejestracji.

CZY SZPIK KOSTNY MA COŚ WSPÓLNEGO Z RDZENIEM KRĘGOWYM?

Rdzeń kręgowy (część ośrodkowego układu nerwowego) i szpik kostny (najważniejszy narząd krwiotwórczy u ludzi) są często mylone. Rdzeń kręgowy, który znajduje się w kręgosłupie, pozostaje w procesie pobrania komórek macierzystych nienaruszony. Szpik kostny/komórki macierzyste pobiera się z talerza kości biodrowej. Pobranie przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym.

Zobacz także:

18.09 Dzień Dawcy, odpowiadamy na trudne pytania

Ty też możesz uratować komuś życie- nie bądź obojętny! Przyjdź 18 września na Gdowskie Zarabie

Sprawdź czy Ty możesz pomóc

Metody pobierania komórek macierzystych

ona_1200x260

źródło: DKMS.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content