Pomysły na majówkę

Choć portale pogodowe trochę nas straszą pogodą na długi weekend majowy, wielu z nas już wzięło urlopy w pracy i chce przez te dni odpocząć. My proponujemy odpoczynek aktywny, stąd podpowiadamy gdzie można wyjechać na jednodniową wycieczkę, i co ciekawego będzie się działo w naszej gminie w najbliższych dniach.

Zaczynamy od tego co jest nam najbliższe:

1 maja– wystawa plenerowa „Zatrzymana chwila”, którą zorganizowali seniorzy z gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na gdowskich plantach o godzinie 16.00 odbędzie się wernisaż wystawy, na której zobaczymy Gdów na starych fotografiach. Więcej o wystawie pisaliśmy tutaj

3 maja odbędą się uroczystości upamiętniające 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godzinie 12.30 w gdowskim sanktuarium zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta za Ojczyznę z udziałem delegacji i pocztów sztandarowych. Ok 13.30 rozpoczną się uroczystości pod Pomnikiem Pamięci na Rynku w Gdowie. Szczegółowy program podany jest na plakacie. Tradycyjnie już, tego dnia odbędzie się Bieg Konstytucji, który wystartuje z placu przed Urzędem Gminy o godzinie 14.00.

5 maja będą miały miejsce gminne obchody Dnia Strażaka
Program uroczystości:
10:30 – zbiórka przed remizą Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdowie i przemarsz do kościoła 
11:00 – Msza Święta w Kościele pw. Narodzenia NMP w Gdowie
Następnie przejazd uczestników uroczystości do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bilczycach, część oficjalna – przemówienia okolicznościowe, wręczenie medali…

5 maja Centrum Kultury w Gdowie oraz Gmina Gdów zapraszają nad Rabę na otwarcie targowiska Mój Rynek. Będzie to okazja, aby zakupić m.in. wyroby wiejskie takie jak: chleb wiejski, smalczyk, jaja, sery, ciasta. Więcej o  atrakcjach w czasie uroczystego otwarcia targowiska pisaliśmy kilka dni temu: zobacz tutaj.

Tego samego dnia, 5 maja, w Gminnej Hali Sportowej w  Gdowie rozegrany zostanie I turniej Grand Prix Gdowa w tenisie stołowym Cztery Pory Roku. Na sportowe spotkanie zaprasza organizator wydarzenia: UKS Gryf Gdów (więcej szczegółów: zobacz tutaj)

Dla tych którzy chcieliby wyjechać przedstawiamy nasze propozycje:

Inauguracja Letniego Sezonu Turystycznego w Małopolsce 2019, która odbędzie się 1 maja majówka w Iwkowej (powiat brzeski), w urokliwej miejscowości – słynącej z suszonych śliwek i zabytkowego, XVI-wiecznego kościoła, leżącego na Szlaku Architektury Drewnianej. Już od 1 maja turyści będą mogli zwiedzać nową, 34-metrową wieżę widokową na Szpilówce. Uroczyste otwarcie obiektu zaplanowano na godz. 14.00. Do wieży można dostać się pieszo lub rowerem. Rajd pieszy wyruszy w samo południe z placu w centrum Iwkowej, rajd rowerowy – pół godziny później. Przekonajmy się wspólnie, kto pierwszy dotrze na położone 516 m n.p.m. wzniesienie Pogórza Wiśnickiego! Piękne widoki i pamiątkowy upominek wynagrodzą trud wejścia na szczyt.

W samej Iwkowej od godz. 11.00 do 18.00 będzie można obejrzeć drewniany XVI-wieczny kościół pw. Nawiedzenia NMP. Każdy będzie mógł podziwiać wprawiające w zachwyt wnętrze 500-letniej świątyni. Dzięki pracom konserwatorskim, polichromia w prezbiterium z 1629 roku stała się jasna i czytelna, a XVII-wieczne ołtarze odzyskały dawną świetność. Dodatkową atrakcją będą występy lokalnych grup artystycznych: Zespołów Pieśni i Tańca „Mali Iwkowianie” i „Iwkowianie”, kabaretu Kałasznikof oraz zespołu Góralsi, wykonującego (oprócz muzyki folkowej) odpowiednio zaaranżowane covery popularnych utworów. O 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna. A jeśli chcecie otworzyć letni sezon turystyczny w czerwonych koralach – szukajcie w Iwkowej Campera Małopolskiego!(*)

BIKE PARK KASINA rozpoczyna sezon rowerowy 2019! Po raz trzeci od powstania w 2017 roku Bike Park Kasina zaprasza do korzystania z tras rowerowych znajdujących się w kasińskim parku. Miejsce to jest zupełnie wyjątkowe, bo park jest największym tego typu obiektem w Polsce. Posiada 9 tras o zróżnicowanej trudności, dobrze rozbudowaną infrastrukturę i liczne udogodnienia. W tym roku również zostanie już po raz drugi otwarta Arena Młodego Rowerzysty, w skład której wchodzą: pumptrack, siłownia zewnętrzna i tematyczny plac zabaw.

Godziny otwarcia Bike Parku w weekend majowy:

 • sobota 27.04.2019 – 10.00-17.00
 • niedziela 28.04.2019 – 10.00-17.00
 • środa 01.05.2019 – 10.00-17.00
 • czwartek  02.05.2019 – 10.00-17.00
 • piątek  03.05.2019 – 10.00-17.00
 • sobota  04.05.2019 – 10.00-17.00
 • niedziela  05.05.2019 – 10.00-17.00

Do dyspozycji odwiedzających:

 • Arena Młodego Rowerzysty – pumptrack, siłownia, plac zabaw
 • kolej krzesełkowa- możliwość wjazdu i zjazdu na górną stację
 • Karczma i Ski&Bike Bistro
 • wygodny parking
 • wypożyczalnia sprzętu rowerowego
 • szkoła rowerowa (**)
 • więcej na:https://bikeparkkasina.pl/

Otwarcie sezonu turystycznego na zamku i w skansenie w Dobczycach– 3 maja jedną z głównych atrakcji przygotowanych specjalnie dla Was będą walki rycerskie i zabawy plebejskie. Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników szczęku żelaza i krwawych jatek! Start od 12:30 na zamku! więcej informacji na FB (zobacz tutaj) (***)

Szczegóły wydarzeń na plakatach:

źródło: (*) malopolska.pl, (**)Bike Park Kasina (***) FB Zamek i Skansen Dobczyce

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content