Pomnik ks. Karola Wojtyły uroczyście poświęcony

W dniu wczorajszym, 13 października 2016 roku, mieszkańcy Gminy Gdów i Powiatu Wielickiego, darczyńcy i fundatorzy, zgromadzili się wspólnie, aby uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika ks.Karola Wojtyły. Postument przedstawia młodego Wikarego podążającego do pracy w swojej pierwszej parafii.

26 listopada 2015 roku Rada Gminy w Gdowie podjęła uchwałę o nazwaniu ronda na ul. Bocheńskiej właśnie imieniem ks. Karola Wojtyły. Pomnik stanął przy drodze, którą w lipcu 1948 roku Wikary szedł do Niegowici. W rozdziale ksiązki „Dar i Tajemnica” zatytułowanym „Na wiejskiej parafii w Niegowici” opisuje swój przyjazd oraz roczną pracę duszpasterską – „Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici”.

W związku z nadaniem imienia zrodził się pomysł budowy w tym miejscu pomnika upamiętniającego przybycie i obecność Wikarego Świata na ziemi gdowskiej. W inicjatywę zaangażowało się kilkanaście osób i przedstawicieli lokalnych firm. W styczniu 2016 roku zawiązał się Komitet Budowy, a na jego czele stanęła Magdalena Krysa.

Wczorajsza uroczystość była efektem kilkumiesięcznej pracy jaką włożyło wiele osób, a zwieńczeniem tego było uroczyste poświęcenie pomnika, którego dokonał Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz.

Jan Paweł II przez wiele lat wspominał tę drogę przez Gdów do Niegowici. Zapadła w jego sercu. A was proszę jak będziecie przechodzić, spróbujcie zawsze pamiętać, spojrzeć na ten pomnik i wzbudzić w sobie jakąś myśl twórczą, która będzie cieszyć serce i jednocześnie prostować drogi naszego życia – mówił do zebranych Metropolita Krakowski, który jako pierwszy objął honorowy patronat nad tym dziełem.

W gronie honorowych patronów znaleźli się także:
Rafał Baniak – Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej,
Jacek Krupa – Marszałek Województwa Małopolskiego,
Kazimierz Barczyk – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego,
Józef Pilch – Wojewoda Małopolski,
Jacek Juszkiewicz – Starosta Wielicki,
Zbigniew Wojas – Wójt Gminy Gdów.

Powstanie pomnika nie było by możliwe bez wsparcia finansowego wielu osób, instytucji i właścicieli przedsiębiorstw. Łącznie swoją ,,cegiełkę” wpłaciło ponad 150 osób prywatnych oraz właścicieli firm. Autorami projektu pomnika są: prof. Stefan Dousa oraz Piotr Idzi. Odlew z brązu wykonał Piotr Piszczkiewicz Odlewnia Artystyczna – Podłęże.

Wszystkie nazwiska ofiarodawców  oraz nazwy firm i instytucji zostały spisane na specjalnym ponad 5-cio metrowym papierze, który następnie zwinięto, zabezpieczono i wmurowano przy pomniku.

Na dokumencie swoje podpisy złożyli:

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski
Ksiądz Stanisław Bętkowski – Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Gdowie
Ksiądz Stanisław Jarguz – emerytowany Proboszcz Parafii pw. Narodzenia NMP w Gdowie
Ksiądz Prałat Paweł Sukiennik- Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Wniebowzięcia NMP w Niegowici
Rafał Baniak – Wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej
Wojciech Kozak – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego
Kazimierz Barczyk – Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Jacek Juszkiewicz – Starosta Wielicki
Zbigniew Wojas – Wójt Gminy Gdów
Magdalena Krysa – przewodnicząca Komitetu Budowy Pomnika Księdza Karola Wojtyły przy rondzie na ul. Bocheńskiej w Gdowie

W uroczystości oprócz zaproszonych gości oraz mieszkańców nie zabrakło pocztów sztandarowych, sołtysów, dyrektorów szkół i przedszkoli, członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, orkiestry dętej, harcerzy oraz strażaków z gminy.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content