Magda z Jaroszówki oraz Kinga z Fałkowic udowadniają, że pomagać można w każdym wieku. Dziewczynki (niezależnie od siebie, nie znają się) postanowiły obciąć włosy, i przekazać je na zrobienie peruk. Magdy włosy trafiły do Fundacji Rak and Roll, natomiast włosy Kingi powędrowały do Fundacji Przyjaźni WeGirls.
Moja starsza kuzynka opowiedziaÅ‚a mi, że jak ona skracaÅ‚a wÅ‚osy to daÅ‚a je do fundacji, bo to może pomóc innym. Wzięłam z niej przykÅ‚ad i poprosiÅ‚am mamÄ™, żeby znalazÅ‚a fryzjera co pracuje z fundacjÄ… i mnie zapisaÅ‚a– opowiada nam Madzia. Kinga zakomunikowaÅ‚a swojej mamie: „MamuÅ›, Å›cinamy wÅ‚osy i oddajemy!„, i tak obie dziewczynki cieszÄ… siÄ™ dziÅ› nowymi fryzurami, a ich wÅ‚osy… pomagajÄ….
Magda oddaÅ‚a wÅ‚osy w ramach akcji prowadzonej przez FundacjÄ™ Rak and Roll „Daj WÅ‚os”. Fundacja Rak and Roll od 9 lat pomaga kobietom w trakcie chemioterapii wyglÄ…dać dobrze – w Programie Daj WÅ‚os! otrzymujÄ… one peruki z naturalnych wÅ‚osów bezpÅ‚atnie.
Fundacja Przyjaźni, którą wsparła Kinga, pomaga dzieciom chorym oraz przeciwdziała społecznemu wykluczeniu dzieci. Główną akcją fundacji jest zbiórka włosów na peruki dla dzieci chorych, po chemioterapii lub po operacjach. Fundacja Przyjaźni działa prężnie już od kilku lat prowadząc akcję pod hasłem #GestPrzyjazni.
Wiele dzieci, a także dorosłych, które już straciły nadzieję, odzyskało uśmiech i pewność siebie dzięki efektywnej zbiórce włosów i perukom dobranym na miarę.
Z informacji jakie znajdujemy na stronie www.raknroll.pl/dajwlos/ dowiadujemy się, że peruki z naturalnych włosów są refundowane przez NFZ do wysokości niewielkiego limitu (250 zł), a ich cena jest wysoka.
Każdy może obciąć włosy w dobrym celu i przekazać je do wybranej fundacji. Dalej powędrują do perukarni Rokoko (współpracuje zarówno z Rak and Roll jak i Fundacją Przyjaźni), która zrobi wygodne i piękne peruki, o ile… no właśnie – koniecznie poznaj: 5 bardzo ważnych zasad. Obowiązują one w obu fundacjach:
1. Włosy rozjaśniane nie nadają się na perukę.
Jeśli Twoje włosy były kiedykolwiek rozjaśniane – niestety, ich struktura nie pozwala na wykorzystanie ich na perukę.
2. Ścinane włosy muszą mieć 25 cm lub więcej.
Nie może być mniej. Nie jest tu istotne, że bardzo chcesz lub masz specjalną okazję. Długość włosów nie jest przedmiotem negocjacji. Jeśli będą miały mniej, nie będzie można z nich utkać peruki.
3. Muszą być umyte bez odżywki.
Po użyciu odżywki lub maski włosy stają się zbyt śliskie, by tkać z nich peruki. Zetnij włosy w ich naturalnej kondycji.
4. Pakowane do wysyłki – muszą być suche.
Wilgoć pozostawiona na włosach sprawi, że dłużej leżąc w kopercie – spleśnieją.
5. Muszą być splecione w warkocze.
Osoba pracująca nad peruką musi mieć 100% pewność gdzie jest nasada włosa, a gdzie końcówka. Tylko włosy w warkoczu dają taką czytelność. Muszą być solidnie związane gumką na obu końcach.
Włosy, które chcemy wysłać do wybranej fundacji można ścinać w salonie partnerskim, u swojego fryzjera lub samodzielnie. Przy przygotowywaniu włosów należy zawsze ściśle przestrzegać podanych zasad by cenny dar nie zmienił się w materiał do utylizacji.
Jeśli postanowiłaś/eś oddać swoje włosy, przed ścięciem koniecznie zajrzyj na stronę wybranej fundacji i zapoznaj się ze szczegółami akcji oraz sposobem przesyłania włosów: