Policja ostrzega przed oszustami na platformach zakupowych

W ostatnim czasie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, otrzymali kolejne zgłoszenia oszustwa. Oszuści, udając kupujących oferują sprzedającemu zapłatę za produkt poprzez specjalny link. Kliknięcie powoduje zapytanie o podanie danych karty bankomatowej sprzedającego. Bez względu na to, czy występujesz w roli sprzedającego, czy też kupującego zawsze bądź ostrożny, stosuj zasadę ograniczonego zaufania i nie podawaj danych z karty płatniczej.

Policjanci wielickiej komendy otrzymali kolejne zgłoszenia od osób, które padły ofiarą internetowego oszusta. Sprawcy, wykorzystując łatwowierność i brak ostrożności sprzedawców, umiejętnie pokierowali rozmowę, doprowadzając do przejęcia konta i wypłacenia z niego pieniędzy. Jak działają oszuści? .Do właściciela, który wystawił tam ogłoszenie o sprzedaży rzeczy zgłasza się osoba potencjalnie zainteresowana jego kupnem, a następnie proponuje uiszczenie zapłaty poprzez specjalny link wysłany do sprzedawcy. Nieświadomy zagrożenia sprzedawca wchodzi na wskazaną stronę, która do złudzenia przypomina stronę portalu ogłoszeniowego. Strona wskazuje, że aby uzyskać zapłatę należy kliknąć w nazwę banku. Następnie otwiera się fałszywa strona banku i prosi  podanie danych karty płatniczej w tym numer CVV pod pretekstem przelewu gotówki na właściwy rachunek. Kilka tygodni temu, w taki właśnie sposób, mieszkanka powiatu wielickiego straciła ponad 18 tyś zł.

Policjanci ostrzegają przed tą coraz bardziej popularną metodą działania oszustów. W szczególności, podawanie kodu CVV znajdującego się na karcie bankomatowej bądź kredytowej jest bardzo nieroztropne.  Jest to możliwe w trakcie robienia zakupów, ale nie w przypadku gdy ktoś ma przelać środki na nasze konto. Mając powyższe sytuacje na uwadze, pamiętaj, żeby nie wchodzić w link niewiadomego pochodzenia, bądź przesłany przez nieznaną nam osobę, gdyż może skutkować utratą  pieniędzy z konta. Ponadto nigdy nie należy zawierzać nieznanej osobie i podawać jej danych z karty płatniczej, czy też przesyłać zdjęć dowodu osobistego. Robiąc zakupy w Internecie, korzystaj tylko ze sprawdzonych stron, a w razie wątpliwości szukaj więcej informacji na temat danej firmy. Pamiętaj, że tu chodzi o twoje pieniądze, dlatego zawsze zachowaj rozsądek i nie działaj pod wpływem emocji.

źródło: https://wieliczka.policja.gov.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content