Podpisy poparcia dla ożywienia „Zorzy”

Już jutro (w sobotę) na Rynku w Gdowie odbędzie się akcja zbierania podpisów poparcia dla inicjatywy ponownego „ożywienia” Domu Katolickiego „Zorza”.

Pierwsze kroki zmierzające do „ożywienia” ZORZY zostały już poczynione. Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas zwrócił się do Proboszcza Parafii pw. Narodzenia NMP z propozycją przekazania obiektu na rzecz Gminy Gdów celem zagospodarowania tego miejsca. W związku z licznymi głosami mieszkańców i organizacji społecznych zwróciłem się do Parafii o podjęcie rozmów w sprawie budynku Domu Katolickiego „Zorza” – mówi Wójt Zbigniew Wojas- Aby, dodatkowo pokazać jak wielu osobom zależy na przywróceniu świetności temu miejscu zachęcam wszystkich do złożenia podpisu poparcia w tej sprawie. W zbiórkę podpisów zaangażują się m.in. seniorzy z Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, za co im serdecznie dziękuję – dodaje.

Dom Katolicki „Zorza”, położony przy wjeździe z ul. Łapanowskiej na ul. Młyńską w Gdowie, był przez dziesięciolecia wizytówką centrum Gdowa. Został wybudowany w latach 30-tych XX wieku. W przedwojennym Gdowie był on najładniejszym i najbardziej okazałym budynkiem. Zaprojektowany dla amatorskich teatrów tzw. Akcji Katolickiej powstał wysiłkiem wielu osób, by przez lata pełnić rolę pierwszej w Gdowie placówki kulturalnej. W ostatnim czasie w obiekcie funkcjonowało Przedszkole Samorządowe, które w 2011 roku „wyprowadziło się” do nowej siedziby. Dwa lata później budynek opuściły siostry zakonne i zamieszkały w Stacji Opieki Caritas obok wikarówki. Od tamtego czasu budynek nie jest zamieszkały, ani wykorzystywany, a jego otoczenie jest mocno zaniedbane. Obecnie wielu mieszkańców – w tym organizacje społeczne na czele ze stowarzyszeniem „Historia i Tradycja Gminy Gdów” – zwraca uwagę na zapomniany i ginący na naszych oczach jeden z najładniejszych budynków Gdowa. Stąd propozycja, by obiekt został przekazany na rzecz Gminy Gdów, która wykorzysta jego potencjał i sprawi, że będzie on ponownie służył mieszkańcom.

Pierwsza akcja zbierania podpisów poparcia będzie prowadzona na Rynku w Gdowie w sobotę 2 października od godz. 8:00 do 11:00.

źródło: gdow.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content