Córeczka moich znajomych po raz kolejny bazgrała po ścianie. Na wymówki mamy: Skarbie, tyle razy cię prosiłam, żebyś tu nie rysowała! – trzylatka odpowiedziała spokojnie: – Ale ja nie rysuję, tylko… maluję. Bo rysować i malować lubi prawie każdy maluch. Z biegiem czasu wiele dzieci rezygnuje jednak ze swojej „radosnej twórczości”. Tymczasem warto, by kontynuowały swoją pasję nawet wtedy, gdy oceniamy, że nie są specjalnie utalentowane plastycznie. Bo nie chodzi tylko o to, co widać…
Nauczyciel, instruktor zajęć plastycznych prowadząc zajęcia może rozwinąć wrażliwość plastyczną dzieci. Dzięki temu mają one szansę: rozszerzyć zdolności percepcyjne, rozwinąć sprawność manualną i umiejętności plastyczne, powiększyć wyobraźnię, wzbogacić słownictwo, zdobyć trochę wiedzy tematycznej, np. przy okazji oglądania reprodukcji dzieł sztuki, słuchania muzyki, rozbudzić poczucie własnej wartości i wiary w swoje możliwości, ale także – nauczyć się „obsługiwać” pędzle, farby i ołówki, co – by robić to prawidłowo – też wymaga pewnych umiejętności, no i oczywiście może się zrelaksować i spędzić miło czas, czyli odpocząć.
Dzięki tym wszystkim umiejętnościom zwiększy poziom swojego rozwoju, co w przyszłości pomoże mu w podejmowaniu kolejnych wyzwań, także w zupełnie innych dziedzinach, zatem da mu więcej szans na lepsze funkcjonowanie w życiu dorosłym.
Instruktor zachęca, inspiruje, wzbudza potrzebę tworzenia, delikatnie naprowadza akceptuje pomysły, pomaga, motywuje, pomaga „zobaczyć” coś czego się nie dostrzegło, zachęca do udziału w wystawach i konkursach wewnętrznych i zewnętrznych. Zajęcia powinny mieć charakter swobodny i elastyczny. Dziecko nabiera wówczas pewności siebie, zaufania do siebie i wiary w to, że potrafi zrobić coś dobrego, wartościowego.
Pracownia plastyczna w Centrum Kultury w Gdowie już rozpoczęła działalność po wakacjach. W tym roku zajęcia prowadzone są w grupach wiekowych albo tematycznych. Obecnie jest ich sześć.
W poniedziałki spotyka się grupa „Plastusie”, która gromadzi dzieci od lat 6 do 10. Zajęcia odbywają się od godz. 15.00 do 17.00 i obejmują rysunek w różnych technikach, m.in.: ołówek, kredka, węgiel, pisaki oraz malarstwo farbami: akwarelowymi, akrylami, plakatówkami, pastelami, a także wycinanki, kolaże, prace przestrzenne, grafikę itd.
We wtorki spotyka się grupa Pastele, która przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 do 13 lat. Podobnie jak w poniedziałki (również w godz. 15-17) są zajęcia rysunkowo-malarskie, działania przestrzenne, kolaże, lecz zakres zadań jest trochę trudniejszy, chociaż tematy często się powtarzają. Będziemy działać w pracowni i w plenerze, czasem przy sztalugach rysując: grafitami, kredkami, pastelami, piórkiem, cienkopisem, markerami oraz węglem. Czasem pracując na scenie, będziemy tworzyć plastyczne obrazy za pomocą własnego ciała, światła, barwy i dźwięku lub stworzonych przez siebie postaci n. p. do teatru cieni. Plastyczne przedstawienia będziemy mogli zaprezentować na scenie lub sfilmować.
W środy odbywają się Spotkania ze Sztuką dla młodzieży od lat 12 do 15, ale mogą też w nich uczestniczyć starsze nastolatki, grupa nazywa się Paleta. Zajęcia odbywają się od godz. 16.00 do 18.00. Spotkania te pomogą przygotować się do egzaminów w średnich szkołach artystycznych, są bowiem na nich poruszane zagadnienia z historii sztuki oraz sztuki współczesnej, wyświetlane będą filmy i prezentacje, prezentowana będzie także muzyka. Oprócz tego wykonywane będą: szkice, prace rysunkowe i malarskie o charakterze studyjnym, rysunek konstrukcyjny przedmiotu, modela, czyli: postać, dłoń, studium głowy itd. Jeśli chodzi o techniki, przewidujemy: rysunek ołówkiem, kredką, węglem, tuszem, lawowany, markerami, a także malarstwo: akwarelowe, akrylowe, olejne, techniki mieszane, kolaż. To wszystko nie tylko dla przyszłych kandydatów do szkól artystycznych, lecz także dla tych, którzy chcą miło i twórczo spędzić czas.
Czwartki zarezerwowane są dla dorosłych. Dwa razy w miesiącu spotykają się na zajęciach studenci Gdowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Malują i rysują już dwunasty rok w ramach działalności uniwersytetu, zajęcia kończąc wspólną wystawą prac, które jeszcze można zobaczyć w CK do końca października.
Po raz pierwszy w czwartki, jeden raz w miesiącu będzie się spotykać grupa artystyczna Gdów Art. Są to osoby zaawansowane jeśli chodzi o działania plastyczne, muzyczne, rzemiosło artystyczne zarówno jako profesjonaliści, jak i amatorzy — hobbyści. Dlatego, jeżeli ktoś czuje wielką potrzebę tworzenia, wystawiania swoich prac, chce dzielić się swoją pasją z innymi, a także jest skłonny oddać trochę swojego czasu i talentu na rzecz naszej miejscowości i regionu, to zapraszamy na spotkania grupy. W zamian zajęcia dla grupy Gdów Art będą odbywać się bezpłatnie. Zapraszamy jeden raz w miesiącu w ogłoszonym terminie. Pierwsze spotkanie już się odbyło, a kolejne zaplanowano na 12 października. Każde będzie miało inny temat i poprowadzi je inna osoba z grupy. Oprócz spotkań na zajęciach grupa może liczyć na wspólne wyjazdy plenerowe, wystawy i działania komercyjne, jak udział w targach, kiermaszach itp.
Mamy również własną stronę internetową, na której prezentujemy nasze prace.
Oprócz działań stałych, Centrum Kultury w Gdowie będzie organizować warsztaty artystyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych przy okazji różnych imprez lub niezależnie. Dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej i pojawiających się na niej ofert różnych działań artystycznych.Nowością w tym roku jest ceramika. Po kilku testach przeprowadzonych w poprzednim roku okazało się, że można w naszych warunkach organizować ciekawe zajęcia ceramiczne, są chętni, by w nich uczestniczyć. W tej technice starej jak sam świat możemy tworzyć piękne, ciekawe przedmioty, mając przy tym nie tylko wspaniałą zabawę, ale także poczucie wyciszenia, obcowania z tworzywem, które daje radość, pozwala się przemieniać w nieskończoność. To wręcz już oklepane, ale jednak ceramika jest terapią na nasze skołatane zmysły, na codzienność, na zmęczenie i zabieganie. Obecnie czekamy na najważniejsze urządzenie w pracowni ceramicznej, jakim jest piec. To on wyczarowuje, zamienia coś, co tam sobie wytworzyliśmy w dzieło sztuki. Daje twardość, moc, kolor, kształt i ponadczasowość… albo nie… bo ceramika jest wielką niewiadomą, jest niespodzianką. Nigdy nie wiemy, co nam w rezultacie wyjdzie i czy w ogóle wyjdzie, jednak ta niewiadoma, ten dreszczyk też jest pozytywny. Zawsze można zacząć od nowa.
Zajęcia odbywają się na razie w jednej grupie dla młodzieży i dorosłych we wtorki od godz. 18.00 do 20.00.
Szczegóły dotyczące zapisów i płatności za zajęcia pod telefonem: 12 251 43 67 oraz 512 186 807, przez mail: sekretariat@ck.gdow.pl oraz na stronie www.ck.gdow.pl.
– Anna Suchoń