Piątek trzynastego- pechowy czy nie?

Niektórzy dzisiejszego dnia zachowują się szczególnie ostrożnie, jak nie muszą to nie wychodzą z domu, a przynajmniej zastanawiają się czy będą mieć dziś pecha. Są też tacy, którzy nie przejmują się, że 13 wypadał akurat w piątek. Tych pierwszych uspakajamy, że w tym roku, jest to jedyny taki dzień. Ciekawostką jest to, że ten „pechowy dzień” jest każdego roku minimum raz, ale nie więcej niż trzy razy w roku.

Skąd się wziął przesąd nt. piątku trzynastego?

Jedna z teorii na temat początków pechowości piątku trzynastego mówi o tym, że w 1307 r., 13 października, w piątek, aresztowano templariuszy, którzy byli niesłusznie oskarżeni przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo. Zakonników spalono na stosie, ale zanim spłonęli, Jacques de Molay, wielki mistrz zakonu, przeklął Filipa IV, przez co miał ściągnąć na niego nieszczęścia, pecha (rok później król już nie żył). Jest to szyte grubymi nićmi, jednak wiele osób dopatruje się właśnie w tym wydarzeniu początków pechowości tego dnia. Silne przekonanie o tym, że piątek trzynastego jest pechowy, pojawiło się w XX w.

Lęk przed piątkiem trzynastego

Lęk przed piątkiem trzynastego doczekał się fachowego, medycznego określenia: paraskewidekatriafobia. Słowo to powstało z połączenia greckich wyrazów: paraskevi (piątek), dekatreis (trzynasty) oraz fobia (strach). Osoby, które na to cierpią, nie mają łatwo, ponieważ ich strach potrafi być tak silny, że w piątek trzynastego biorą wolne w pracy, nie podejmują żadnych działań, które są w jakikolwiek sposób ryzykowne, a nawet unikają wyjścia z domu, jazdy samochodem czy spotkań z innymi.

Zapraszamy do naszej zabawy, czy Ty wierzysz w pechową datę?

Czy wierzysz w pechową datę "piątek 13-tego"?

Wyniki

Loading ... Loading ...

źródło: http://www.fokus.tv/news; https://pl.wikipedia.org/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content