Parę słów o współpracy polsko-niemieckiej w kontekście Gdowa

17 czerwca minęło 25 lat od podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie. Wówczas w Bonn szefowie rządów oraz ministrowie spraw zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec zawarli dokument o przyjaznej współpracy. Z tej okazji w krakowskich Sukiennicach miało miejsce spotkanie osób zasłużonych dla współpracy polsko-niemieckiej. Także delegacja władz naszej gminy wraz partnerami z miasta Bad Nenndorf w Niemczech, strażacy z Gdowa wraz druhami z Powiatu Schaumburg oraz przedstawiciele gdowskiego i niegowickiego Gimnazjum z zaprzyjaźnionymi szkołami zza zachodniej granicy, wzięli udział w tej uroczystości.

Jak podaje strona gdow.pl „Początki współpracy polsko-niemieckiej na terenie gminy Gdów sięgają 2001 roku. Piętnaście lat temu Ochotnicza Straż Pożarna z Gdowa rozpoczęła współpracę międzynarodową ze strażakami z powiatu Schaumburg w Niemczech. Jej efektem są coroczne spotkania młodzieży. Pierwsze spotkanie odbyło się w 2001 roku Niemczech i od tego czasu regularnie organizowane są podobne spotkania. Wymiany młodzieży trwają około 10 dni. W czasie tych wielu spotkań między młodymi ludźmi doszło do wielu autentycznych przyjaźni. Spotkania młodzieży odbywają się raz w roku w Polsce lub w Niemczech. Dotychczas uczestniczyli w nich młodzi strażacy głównie z Gdowa, ale też m.in. z Pierzchowa, Winiar, Niewiarowa, Stryszowej, Marszowic, Kunic, Wiatowic”.

W 2007 roku Bad Nenndorf zostało oficjalnie miastem partnerskim Gdowa. Współpraca obejmuje przede wszystkim działania w zakresie kultury, szkolnictwa, turystyki, sztuki, działalności organizacji pozarządowych, a w szczególności wymiany młodzieży polskiej i niemieckiej.

Dobrze widocznym efektem wspólnych działań samorządowców jest współpraca Gimnazjum w Niegowici i Gimnazjum w Gdowie z placówkami w Niemczech i wzajemne wymiany uczniów polskich i niemieckich.

Współpraca polsko – niemiecka między Gimnazjum w Niegowici, a Gymnasium Bad Nenndorf zaczęła się w czerwcu 2007 r. Od tego czasu uczniowie naszej szkoły wyjeżdżają co roku we wrześniu do Niemiec, oraz goszczą w ramach rewizyty grupę niemiecką na początku czerwca. Wymiana odbywa się dzięki wsparciu finansowemu udzielanemu przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Stanowi ono znaczne ułatwienie dla realizacji projektu, ponieważ uczniowie dopłacają tylko niewielką część ponoszonych kosztów.
Dzięki udziałowi w wymianie młodzież naszego gimnazjum ma możliwość kilkudniowego wyjazdu za granicę, poznania kultury i zwyczajów niemieckich, poznania swoich rówieśników i przekonania się, że niczym się od siebie nie różnimy. Równie ważną rzeczą jest stosowanie poznanego w szkole języka obcego w praktyce„- mówi Dyrektor Gimnazjum w Niegowici, Leszek Rajtarski

[Not a valid template]

zdjęcia z uroczystości w Sukiennicach

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content