Najnowszym ugrupowaniem na terenie naszej gminy jest Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów, które właśnie rozpoczyna swoją działalność. Wśród licznych działań jakie sobie założycielki postawiły za cele znajdują się: aktywizacja i promowanie kobiet w życiu społecznych, kulturalnym i gospodarczym; działania na rzecz podnoszenia kwalifikacji kobiet w celu uzyskania alternatywnych źródeł dochodu, integracja kobiet z różnych środowisk, praca na rzecz integracji pokoleń.
Gospodynie Wiejskie będą propagowały i pielęgnowały tradycje regionalne i narodowe. Zaangażują się w promocję profilaktyki zdrowotnej, działania charytatywne i organizację imprez okolicznościowych. Stowarzyszenie będzie prowadzić różne formy działalności edukacyjnej, szkoleniowej, seminaryjnej i muzyczno-rozrywkowej poprzez organizację m.in szkoleń i kursów podwyższających kwalifikacje mieszkańców naszej gminy, organizowanie wystaw i pokazów z zakresu rękodzieła ludowego i zanikającego rzemiosła, organizację konferencji, sympozjów, seminariów i spotkań tematycznych.
Aby założone cele były możliwe do realizacji członkowie stowarzyszenia będą musieć współpracować z przedstawicielami samorządu gminnego, administracji publicznej, organizacjami społecznymi i zawodowymi. Część celów statutowych realizowana będzie w formie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego, inne w formie odpłatnej.
Działalność Stowarzyszenia opierać się będzie przede wszystkim na pracy społecznej członków.
Środki finansowe na działalność pochodzić będą m.in. z składek członkowskich, darowizn, zapisów, dochodów z własnej działalności.
Prezesem Stowarzyszenia została Pani Lucyna Włodarz z Krakuszowic a przystąpiły do niego Panie dotychczas działające w Kołach Gospodyń Wiejskich. Ugrupowanie jest otwarte na nowych członków.
Pierwszymi działaniami podjętymi przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich Gminy Gdów jest założenie, wspólnie z Gminą Gdów, Spółdzielni Socjalnej Tradycje Regionalne. O celach i działalności spółdzielni napiszemy niebawem.