Parabanki. O czym musisz wiedzieć, zanim podpiszesz umowę pożyczki?

Czym są parabanki?
Parabanki są podmiotami oferującymi produkty i usługi finansowe. Jednak należy pamiętać, że nie są to banki. Instytucja ta stosuje wyższe oprocentowanie pożyczki, a także wysokie w porównaniu do ofert bankowych opłaty i prowizje. Należy również wiedzieć, że parabanki nie są objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego oraz nie sprawdzają zdolności kredytowej swoich klientów.

Cztery zasady bezpiecznych pożyczek

1.Sprawdź wiarygodność firmy
Przed podpisaniem umowy zweryfikuj dokładnie pożyczkodawcę i oferowane przez niego usługi – chociażby w Internecie. Pieniądze najlepiej pożyczać od podmiotów objętych nadzorem finansowym(Komisja Nadzoru Finansowego). Taką listę można znaleźć na stronie internetowej: www.knf.gov.pl

2. Dokładnie przeczytaj umowę
Z życia codziennego wiemy, że każdą umowę należy dokładnie przeczytać, gdyż niektóre informacje mogą być napisane ,,drobnym druczkiem”. W przypadku pożyczek szczególną uwagę należy zwrócić na takie rzeczy jak: oprocentowanie pożyczki, dodatkowe opłaty czy zabezpieczenia i koszty związane z jej obsługą.

3. Oblicz całkowity koszt pożyczki
Biorąc pożyczkę zapytaj dokładnie i żądaj precyzyjnej odpowiedzi o wysokości rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania pożyczki oraz ile wynosi całkowita do zapłaty.

4. Nie rozumiesz? Nie podpisuj!
Staraj się dokładnie zrozumieć wszystkie zapisy. W przypadku gdy dana osoba nie zrozumie, któregoś z zapisu może zażądać dokładnego wyjaśnienia od pożyczkodawcy. W przypadku gdy takiej informacji nie uzyskamy, najlepiej zrezygnować z podpisania takiej umowy.

Należy również uważać na czyhające pułapki. Często bywa tak, że do umowy trafiają zapisy niekorzystne dla klienta. Np. zmienne oprocentowanie pożyczki, dodatkowe zabezpieczenie finansowe (kaucja) czy opłata za przesunięcie terminu spłaty pożyczki.

Przydatne informacje

Strony internetowe:
www.zanim-podpiszesz.pl
– strona kampanii ,,Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz!”
www.knf.gov.pl
– strona Komisji Nadzoru Finansowego, na której można sprawdzić listę podmiotów
www.uokik.gov.pl
– strona Urzędu Ochrony Komkurecji i Konsumentów

Telefony:
22 262 58 00
– pod tym numerem można uzyskać informację, czy dany podmiot jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego
800 889 866
– bezpłatna infolinia konsumencka UOKiK, dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00

źródło: http://www.zanim-podpiszesz.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content