„Pajda chleba”- wymagająca lektura ks. Adama Ziemby na dobry początek roku

Staraniem parafii w Niegowici, a szczególnie ks. Proboszcza Pawła Sukiennika i chóru parafialnego, wznowiono pierwsze wydanie „Pajdy chleba”. „Pajdę chleba” napisał po wojnie ks. Adam Ziemba, więzień obozów koncentracyjnych w Oświęcimiu i Dachau. To właśnie w tej książce wspomina swoje obozowe losy.

Ksiądz Adam Ziemba był w Niegowici proboszczem w latach 1958 – 1961.  Starsi mieszkańcy miło wspominają ks. Adama. Zachowali go w wdzięcznej pamięci. Szczególnie został zapamiętany, jako kapłan, który doznał cudownego wstawiennictwa Matki Bożej, o czym pisze w jednym z rozdziałów zatytułowanym: „Ave Maryja”.

Gdy w 2014 roku chór przyjął imię ks. Adama Ziemby, odżyły na nowo wspomnienia o niegowickim Proboszczu. Nastąpiło również duże zainteresowanie jego książką. Zrodziła się myśl o wznowieniu jedynego jej wydania z 1957 roku. Wznowione wydanie zawiera aneks, w którym znajduje się: biogram autora książki i wspomnienia niegowickich parafian z okresu, gdy tu duszpasterzował.
Czy warto przeczytać „Pajdę chleba”? To pytanie do młodego pokolenia, bo seniorzy, czytalijuż pierwsze wydanie na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Na pewno warto przeczytać „Pajdę chleba”. Chociażby dlatego, aby uzmysłowić sobie, że wojna zawsze niesie ze sobą zło, zniszczenie i cierpienie, a także dlatego, aby docenić to, że żyjemy w pokoju i cieszymy się wolnością.

Promocja książki w  Niegowici miała miejsce 26 grudnia oraz 1 stycznia.

 

Osoby chcące nabyć jeszcze książką proszone są o podejście do zakrystii w Parafii w Niegowici.

 

r5th8o29li673
źródło: http://parafia.niegowic.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content