Ostrzeżenie: Oszuści dzwonili wczoraj do ponad 40 osób próbując wyłudzić „kaucję” za „zatrzymanych” członków rodziny

Ku przestrodze

We wtorek, 8 września, oszuści podający się za policjantów zadzwonili do kilkudziesięciu mieszkańców Małopolski próbując wyłudzić od nich oszczędności życia.  23 takich przypadków odnotowano w powiecie limanowskim, a 18 w powiecie tarnowskim. Potencjalnymi ofiarami byli nie tylko seniorzy, ale także osoby w średnim wieku, a najmłodsza miała 37 lat. Na numery ich telefonów stacjonarnych dzwoniły z numeru zastrzeżonego osoby podające się za policjantów informując, że członek rodziny spowodował wypadek drogowy ze skutkiem śmiertelnym i jeśli rozmówcy nie zapłacą pieniędzy to ta bliska osoba zostanie zatrzymana. Żądane przez oszustów „kaucje”  opiewały na kwoty od 30.000 zł do 180.000 zł. 

Tylko w jednym przypadku  przestępcy osiągnęli swój cel. 80-latka z powiatu tarnowskiego zaufała naciągaczowi przekazując „kurierowi”  30 tysięcy zł.  Pozostali rozmówcy zorientowali się o przestępczym zamiarze oszustów – zapewne dzięki policyjnym komunikatom i ostrzeżeniom publikowanym w mediach na temat legend wykorzystywanych przez przestępców. Oczywiście  nie przekazali żadnych pieniędzy oszustom, a o zdarzeniach powiadomili Policję.

Natomiast z Libiążu przestępcy wykorzystali nieco inna metodę.  60-latka odebrała telefon od mężczyzny który podał się za „kom. Andrzeja Zielińskiego z CBŚ” który poinformował ją, iż zatrzymano  grupę przestępczą z fałszywymi dowodami osobistymi a na dane zgłaszającej ma zostać zaciągnięty kredyt w banku na kwotę 40.000 zł. Kobieta rozłączyła się jednak i zadzwoniła do komisariatu w Libiążu w celu weryfikacji dzwoniącego „policjanta”. Tak więc i tym razem zamierzenia oszustów spełzły na niczym.  

PAMIĘTAJMY !

Zachowaj czujność. Fakt rozmowy z policjantem można  potwierdzić rozłączając się i dzwoniąc do komisariatu.  Jeśli ktoś będzie chciał cię oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończ rozmowę telefoniczną! Nie wdawaj się w rozmowę z oszustem. Poinformuj o podejrzanym telefonie kogoś bliskiego.

Prawdziwi funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Policjanci nigdy przez telefon nie wypytują o dane personalne oraz ilość oszczędności i miejsca ich przechowywania. Nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu.  Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im pieniędzy.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń należy niezwłocznie powiadomić POLICJĘ  dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub na numer stacjonarny miejscowego komisariatu.

źródło: http://wieliczka.policja.gov.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content