Olimpiada w RIO już za nami. 11 medali dla Polski

Wczoraj zakończyły się 16-dniowe zmagania olimpijczyków w RIO.  Polska w klasyfikacji medalowej uplasowała się na 33 pozycji. Nasi sportowcy wywalczyli 11 medali, w tym 2 złote, 3 srebrne i 6 brązowych.

Sport jest nieprzewidywalny, wielcy faworyci nie przywieźli medali, inni zrobili ogromną niespodziankę. Mój Gdów obserwował zmagania naszych reprezentantów, mocno zaciskając kciuki. Postaramy się, krótko podsumować występy Polaków.

Złote medale wywalczyły dla nas Panie: Anita Włodarczyk w rzucie młotem, która jednocześnie pobiła rekord świata, oraz dwójka podwójna w wioślarstwie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj.

Wśród srebrnych medalistów znaleźli się: Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, Maja Włoszczowska w kolarstwie górskim oraz kajakarka Marta Walczykiewicz.

Najwięcej krążków zdobyliśmy za trzecie miejsca, a brązowe medali zdobyli: Monika Ciaciuch, Agnieszka Kobus, Maria Springwald, Joanna Leszczyńska (wioślarstwo-czwórka podwójna),  Rafał Majka w kolarstwie, wyścig ze startu wspólnego, Monika Michalik w zapasach, Oktawia Nowacka w pięcioboju nowoczesnym, kajakarki Karolina Naja i Beata Mikołajczyk oraz Wojciech Nowicki w rzucie młotem.

Nie sposób zauważyć, że w tym roku lepiej spisały się nasze panie. Jak zauważa portal sport.interia.pl „od zawodów w Melbourne w 1956 roku nie zdarzyło się, by reprezentacja Polski wracała z letnich igrzysk olimpijskich bez złotego medalu wśród mężczyzn”.

Mieliśmy nadzieję, że choć jeden medal przywiozą nasi panowie z gier zespołowych. Niestety, ani siatkarzom, ani piłkarzom ręcznym nie udało się stanąć na podium. Mimo to dostarczyli nam wiele emocji i wzruszeń. Podopieczni Stephane’a Antigi odpadli w ćwierćfinałach ulegając Amerykanom, natomiast szczypiorniści przegrali mecz o brąz zajmując tym samym czwartą lokatę. Wielki sukces indywidualny odniósł Karol Bielecki, który został Królem Strzelców wśród piłkarzy ręcznych Igrzysk w RIO.

Mamy też wielu sportowców, którzy choć medalu nie przywieźli zdobyli nasze serca. Zapewne niektórzy z nich  będą naszymi nadziejami medalowymi w Tokio. Warto przypomnieć sobie szaleńczy finisz w półfinale na 1500 m Sofii Ennaoui, wspaniałą walkę w rzucie oszczepem Marii Andrejczyk, której zabrakło tylko dwóch centymetrów do podium, czwarte miejsce Piotra Myszki w regatach. Damian Zieliński wywalczył szóste miejsce w finale keirinu, jednak decyzje w finale sędziów są dość kontrowersyjne, mogło być wyższe miejsce naszego zawodnika. Kolejne tak nielubiane miejsce przez sportowców, czwarte, zajął Piotr Lisek w skoku o tyczce.  Serce nam szybciej biło jak w finale wystartowała Joanna Jóźwik w biegu na 800 metrów. Polka o prawie sekundę poprawiła rekord życiowy co dało jej piąte miejsce. Warto zauważyć, że żadna inna Europejka nie biegała tak szybko od 2011 roku (wg eurosport.onet.pl).

Były także gorsze dni, mniejsze i większe skandale, niespełnione nadzieje…. jak to bywa w sporcie. Cieszymy się jednak z tego co się udało. Jesteśmy dumni z naszych reprezentantów. Gratulujemy im sukcesów i dziękujemy za dostarczenie wielu emocji. Na kolejne Letnie Igrzyska Olimpijskie musimy poczekać 4 lata. Odbędą się one w Tokio.

Rio-2

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content