Ogólnopolskie dożynki PSL, festiwal podpłomyka plebańskiego i piknik ekologiczny – pogoda nie przeszkodziła w świętowaniu w Gdowie

Wczoraj świętowano na dożynkach, pieczono przepyszne podpłomyki plebańskie z cebulką, był także piknik ekologiczny, liczne atrakcje oraz występy artystyczne.

11 września 2022 r.,  na Zarabiu w Gdowie, odbyły się Pierwsze Ogólnopolskie Dożynki Polskiego Stronnictwa Ludowego, III Festiwal Podpłomyka Plebańskiego i Dożynki w Gdowie oraz Piknik Ekologiczny. 

Do Gdowa z całej Polski przyjechali min. Parlamentarzyści, w tym wice marszałek sejmu, Posłowie do Parlementu Europejskiego oraz  liczne delegacje ze sztandarami i wieńcami. Uroczystości rozpoczęto korowodem dożynkowym z udziałem mieszkańców, gości, pocztów sztandarowych, orkiestry dętej i wozu drabiniastego z Kapelą Lubelską, który wyruszył z Targowiska „Mój Rynek” w kierunku Zarabia, gdzie odbyła się Msza Święta dziękczynna za tegoroczne plony, celebrowana przez urodzonego w Gdowie ks. Biskupa Zdzisława Błaszczyka – biskupa pomocniczego archidiecezji São Sebastião do Rio de Janeiro w Brazylii, który podkreślił, że modli się o to, by nasza Ojczyzna stawała się co raz piękniejsza w oczach Boga. Nabożeństwo uświetnił  chór Tutte le Corde oraz Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów. 

Sprawy rolników, pracy na roli oraz trudu codziennej pracy zawierzyli Matce Boskiej Gdowskiej Starostowie Dożynek.

Gdowska Królowo! (…) Przybyliśmy do Ciebie Maryjo, aby złożyć na Twe ręce owoce naszego rolniczego trudu. Przyjmij Maryjo nasze dziękczynienie za plony (…)  –

powiedział Antoni Biernat – Starosta Dożynek.

Maryjo, Gospodyni gdowskiej ziemi. Z nadzieją powierzamy Tobie nowe zasiewy, cały rok naszego rolniczego trudu. Niech będzie on wolny od pandemii i wojny, bezpieczny i spokojny.

– dodała pani Lucyna Chwajoł – Starościna Dożynek.

Po uroczystej Mszy Świętej dziękczynnej nastał czas przemówień. Głos zabrał między innymi gospodarz gminy, przedstawiając historię dożynek.

Po raz pierwszy ziemia gdowska w tym miejscu gości tylu parlamentarzystów, burmistrzów, wójtów i starostów. To jest duże wydarzenie dla tego miejsca, dla gminy Gdów.  (…) Uroczystości dożynkowe (…) to jedno z najpiękniejszych polskich świąt. To święto radosne kończące żniwa.

– powiedział Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.

– Uroczystości dożynkowe zawsze obchodzimy w trzech wymiarach. Po pierwsze, to dziękczynienie rolnikom za trud ich ciężkiej pracy. To wyraz szacunek dla kultury i wsi polskiej, ale to również wymiar integracyjny, budujący wspólnotę lokalną i narodową. (…) Niezależnie od samopoczucia, niezależnie czy to jest weekend, czy środek tygodnia – dbacie o polską ziemię, jesteście z niej dumni, jesteście jej strażnikami, jesteście gwarancją ciągłości państwa polskiego i jego bezpieczeństwa”

– podsumował trud rolników w swym przemówieniu Władysław Kosianiak – Kamysz.

Główną częścią dożynek był obrzęd chleba, w czasie którego symbolicznie podzielili się chlebem Poseł na Sejm Władysław Kosiniak – Kamysz, Prezes PSL oraz Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Następnie pokrojonym chlebem uczestników dożynek częstowali starostowie. Zapewne prezes PSL oraz gospodarz gminy nie mieli za złe grupie śpiewaczej z Winiar, która, jak nakazuje tradycja, w nieco żartobliwy sposób, ich obśpiewała.

Za organizowanie życia wspólnoty gminy Gdów od 20 lat jako wójt i lider gminy oraz zorganizowanie dożynek w Gdowie medal imienia Wincentego Witosa otrzymał gospodarz gminy.

Za to także, że w jego gminie rozpoczyna się nowy etap sztafety tradycji narodowej (…) tu w Gdowie, prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego, w gminie skąd pochodzi jego żona, gdzie wychowują się jego dzieci, rozpoczynamy pierwsze ludowe dożynki. Mogły się one odbyć dzięki życzliwości wójta i właśnie także za to panu wójtowi bardzo serdecznie dziękujemy jako ruch ludowy (…)

W konkursie na Polski Wieniec Dożynkowy wygrał winiec przygotowany przez PSL z Województwa Świętokrzyskiego. Kolejne miejsca zajęły wieńce KGW Kocmyrzów i KGW Zasań. Wyróżnienie przyznano wieńcowi z Lwowa.

Z kolei Najlepszym Małopolskim Wieńcem Dożynkowym okazał się przygotowany przez KGW Sułoszowa II. Drugie miejsce przyznano wieńcowi z Kunic, a trzecie z Krakuszowic. Na wyróżnienie zasłużył wieniec z Lipnicy Murowanej. Trudnej ocenie wieńcy podjęło się jury w składzie: Katarzyna Zarzycka i Barbara Łepkowska – historyczki sztuki, działające w ramach Fundacji Plenerownia w Hucisku oraz Tomasz Miszczyk – Kierownik Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Urzędzie Gminy Gdów.

W przerwach między występami chętni mogli przeczytać min. okolicznościowe wydanie „Mojego Gdowa”, przygotowane z okazji 750-lecia lokacji Gdowa.

Występ zespołu Hamernik, działający przy Nowohuckim Centrum Kultury,  rozpoczął część artystyczną. Piękne śpiewy i tańce niewątpliwie sprawiły, że grupa odbiorców, miłośników i sympatyków podhalańskiej gwary zwyczajów i obrzędów znacząco się powiększyła.

Podczas III Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego, w specjalnie przygotowanym namiocie chętni mogli samodzielnie, pod okiem kucharzy z Małopolskiego Stowarzyszenia Kucharzy i Cukierników, przygotować oraz upiec swojego własnego podpłomyka z cebulą. Z tej możliwości skorzystało około 800 osób, które chętnie dowiedziały się jak samodzielnie, w domu upiec ten placek na bazie ciasta chlebowego wpisany na listę produktów tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  To właśnie on był przysmakiem Jana Pawła II, który pod koniec lat 50-tych przebywał jeszcze jako ks. Karol Wojtyła na swojej pierwszej parafii w Niegowici.  Aby zachować jego smak na dłużej można było było nabyć podpłomyki w stoiskach pań z kół gospodyń wiejskich. 

Gdowska publiczność szczególnie doceniła występ najmłodszych miłośników regionalnego tańca i śpiewu, którzy zaprezentowali się w ramach zespołu ludowego „Mali Gdowianie”, działającego przy Centrum Kultury w Gdowie. Na scenie zaprezentowali się zarówno dzieci uczęszczające na zajęcia od kilku lat, jak i te, które rozpoczęły swą przygodę z regionalnym folklorem w ubiegły piątek, przychodząc po raz pierwszy na zajęcia. 

Z programem kabaretowym zaprezentował się z kolei chór Tutte le Corde, po którym wystąpiła Kapela Gdowska, znana jako Kapela Zręczycka.

Niestety kapryśna pogoda sprawiła, że dzieci chwilami nie mogły korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, z przyjemnością natomiast, wraz ze swymi rodzicami, odwiedzały liczne stoiska z wyrobami tradycyjnymi i rękodziełem oraz stoiska gastronomiczne i handlowe, a w godzinach wieczornych brały udział w konkursach rodzinnych przeprowadzonych przez pracowników Centrum Kultury w Gdowie. Nie udało się co prawda odnaleźć igły a właściwie gwoździa w stogu siana, wspólnie jednak policzono ilość grochu, udojono największą ilość mleka, ubito pianę z białek na czas czy zagrabiono największe kopy na czas. Na zwycięzców oraz uczestników konkursu czekały nagrody i upominki, nawiązujące tematycznie do konkursów oraz  pamiątkowe dyplomy. 

Było też młócenie zboża. O tym jak jest to trudna praca przekonali się min. gospodarz gminy, prezes PSL z małżonką, którzy także spróbowali swych sił. Chętni mogli samodzielnie udoić sobie mleko, a właściwie wodę, gdyż krowa nie była prawdziwa.

Przyjezdnych witały przygotowane przez mieszkańców witacze, przedstawiające rolników w trakcie pracy i odpoczynku, ale także Kantora siedzącego obok swego krzesła czy młyna ze słomy. Nie mogło zabraknąć wystawy sprzętu rolniczego, na której znalazły się nowoczesne sprzęty rolnicze oraz ich nieco starsze modele. Na wystawie płodów rolnych przygodowej przez Pracowników Referatu Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska można było z kolei zobaczyć min. tegoroczne zbiory. Wystawa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że owoce i warzywa na niej zaprezentowane szybko znalazły smakoszy.

Równocześnie można było min. odwiedzić stoiska edukacyjno – informacyjne Ekodoradcy Gminy Gdów, wykonać darmowe badania spirometryczne czy zobaczyć w mobilnej pracowni ekologiczne urządzenia oraz wystawę „Czyste Powietrze – zdrowy człowiek”. Atrakcje te przewidziano w ramach Pikniku Ekologicznego Gminy Gdów, który miał na celu podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców gminy.

Festiwal był także możliwością wsparcia finansowego leczenia małej Zosi Pająk, która dzielnie walczy z SMA czyli rdzeniowym zanikiem mięśni. 

Występ gwiazdy wieczoru poprzedziła Ola Żuchowicz, laureatka wielu konkursów muzycznych, bardzo dobrze znana tutejszej publiczności. 

O godzinie 20:30 na gdowskiej scenie zaprezentował się Mateusz Ziółko, zwycięzca The Voice of Poland. Mimo odbywającego się tego wieczoru finału mistrzostw świata w siatkówce, z udziałem Polaków, wiele osób przybyło na koncert, by na żywo usłyszeć takie przeboje jak „W płomieniach” czy „Bezdroża”. 

Niewątpliwie niedzielne wydarzenia na trwałe zapiszą się w historii gminy. Nie tylko z powodu zorganizowanego tu już po raz trzeci Festiwalu Podpłomyka, ale głównie z powodu pierwszych ogólnopolskich dożynek PSL oraz dożynek w Gdowie, które tu miały miejsce. Pięknego święta rolników, którzy tradycyjnie po zakończeniu okresu żniwnego dziękują za zebrane plony. 

Organizatorami wydarzeń byli Polskie Stronnictwo Ludowe, Gmina Gdów oraz Centrum Kultury w Gdowie.

Patronat medialny objęli RMF FM, Dziennik Polski, Tarnowska.TV oraz portal mójgdów.pl

Relację video z Dożynek Ludowych PSL można zobaczyć na stronie Tarnowskiej.TV TUTAJ oraz  TVP3 Kraków TUTAJ.

https://www.facebook.com/Tarnowska.tv/videos/1741457266208082 

Z kolei transmisję z III Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego, a w niej min. występy grup artystycznych, zobaczymy na stronie Tarnowskiej.TV TUTAJ.

https://www.facebook.com/Tarnowska.tv/videos/470168625028776 Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content