Odznaczeni za współpracę międzynarodową

W piątek 11 maja przedstawiciele gdowskiej OSP w Centralnym Ośrodku Sportu TORWAR w Warszawie  w czasie uroczystej Gali Finałowej Konkursu FLORIANY odebrali nagrodę za współpracę zagraniczną. Statuetkę strażakom wręczyli m.in: gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz oraz Prezes Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemar Pawlak. 

Zgłoszony projekt nosi tytuł „Polak, Niemiec – dwa bratanki” – Polsko-niemiecka wymiana młodzieży pomiędzy członkami Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych z Gminy Gdów a Młodzieżową Strażą Pożarną Starostwa Schaumburg w Gdowie. 

Główne cele i korzyści dla naszej OSP to przede wszystkim wymiana doświadczeń strażaków polskich i niemieckich, rozwijanie współpracy między strażakami z Polski i Niemiec. Na wymianie korzysta nie tylko OSP, ale przede wszystkim młodzież- integrują się z rówieśnikami zza granicy, poznają kulturę, historię i zwyczaje naszych sąsiadów, a przy tym mogą udoskonalać umiejętności językowe. – mówi prezes gdowskiej jednostki Zbigniew Gumułka
 
OSP w Gdowie od 2001 r. prowadzi międzynarodowe wymiany z młodzieżą z Niemiec. Wymiany trwają około 10 dni. Spotkania młodzieży odbywają się raz w roku w Polsce lub w Niemczech. Polska grupa składa się z członków MDP w Gdowie, młodzieży z sąsiednich OSP, opiekunów i pośredników językowych. Grupa niemiecka składa się z młodzieży ze starostwa Schaumburg wraz z opiekunami. W czasie tych wielu spotkań między młodymi ludźmi doszło do wielu autentycznych przyjaźni. Spotkania dotowane są z różnych źródeł min. PNWM, Urządu Gminy w Gdowie, OSP w Gdowie, przez sponsorów i rodziców uczestników. Podczas każdej wymiany młodzież uczestniczy w wycieczkach edukacyjnych po okolicy, w lokalnych uroczystościach, zawodach sportowo-pożarniczych…. Ważnymi elementami każdej wymiany są animacja językowa, gry i zabawy integracyjne, wizyty w rodzinach partnerów, konkursy i inne. Co roku jest duże zainteresowanie spotkaniami polsko-niemieckimi. Młodzież chętnie uczestniczy w zbiórkach przygotowujących do wymiany. W czasie spotkań, członkowie MDP aktywnie uczestniczą w przygotowanym programie. Między uczestnikami spotkań tworzą się bardzo silne więzi i przyjaźnie. Część młodzieży odwiedza się w ciągu roku.

 

źródło: OSP Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content