Od maja rusza nowa linia autobusowa do Krakowa

W ostatnich dniach ponownie wraca temat transportu publicznego na trasie Gdów – Kraków. W sprawie uruchomienia autobusu MPK Gdów – Kraków na razie nie zapadły żadne, wiążące decyzje, natomiast mieszkańcy już dziś mają powody do zadowolenia, ponieważ niebawem firma Szwagropol uruchomi całkiem nową linię autobusową łączącą Limanową z Krakowem, z przystankami m.in. w Zagórzanach, Podolanach, Gdowie i Bilczycach. Przewoźnik zamierza realizować dziewięć kursów dziennie w dni powszednie (pierwszy autobus ma być już o 5:00 rano z Gdowa) i po sześć kursów w soboty i niedziele. Co ważne, końcowy przystanek ma być w samym centrum Krakowa (dworzec autobusowy – górna płyta). Szwagropol deklaruje, że zapewni komfortowe autokary z klimatyzacją, a pasażerowie będą mogli korzystać z biletów miesięcznych, kart wieloprzejazdowych, ulg ustawowych…

Temat komunikacji między Gdowem a Krakowem wraca jak bumerang. Obecnie na stronie FB „TAK. dla MPK do Gdowa” został zamieszczony link do petycji, którą podpisują zwolennicy uruchomienia autobusu MPK na linii Kraków – Gdów. Kiedy i jak zakończy się sprawa autobusu podmiejskiego łączącego Gdów z Krakowem jeszcze nie wiadomo. Natomiast pewne jest już teraz, że od 4 maja, firma Szwagropol uruchamia całkiem nową linię autobusową łączącą Limanową z Krakowem, z przystankami m.in. w Zagórzanach, Podolanach, Gdowie i Bilczycach, co zapewne ucieszy mieszkańców naszej gminy dojeżdżających do pracy czy szkoły do stolicy Małopolski.

Z uruchomienia autobusu podmiejskiego MPK na trasie Kraków – Gdów (za którym lobbują inicjatorzy strony „TAK. dla MPK do Gdowa”) zapewne najbardziej byliby zadowoleni mieszkańcy głównie Gdowa oraz Bilczyc, bo właśnie przez te miejscowości prowadziłaby nowa linia. Oczywiście z tego rozwiązania korzystaliby także mieszkańcy gminy Biskupice i Wieliczki, miejscowości leżących przy trasie autobusu. Problem jest złożony, gdyż uruchomienie nowej linii (lub wydłużenie już istniejącej do Trąbek) jest dodatkowym, dużym kosztem dla gminy, a nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych wszystkich miejscowości.

Pani Bożena Malarczyk, zastępca Wójta Gminy Gdów, nie mówi temu rozwiązaniu zdecydowanego „nie”, ale zwraca uwagę na fakt, że gmina Gdów to 29 miejscowości, a wspólnie wypracowane rozwiązanie powinno być z korzyścią dla większości mieszkańców. Przypomina, że w długofalowych planach był pomysł przeniesienia boiska LKS Gdovia w nowe miejsce, a na ul. Krakowskiej gdzie obecnie znajduje się murawa, miał powstać parking „Park and Ride” i dworzec autobusowy, m.in. właśnie dla MPK. Niestety wiele rzeczy, które planowaliśmy musimy weryfikować i tworzyć plany na nowo. Jeszcze 1,5 roku temu nikt z nas nie podejrzewał, że przyjdzie zmierzyć się nam z pandemią, która na ponad rok zmusi nas do ograniczenia pewnych działalności i wydatków, spowoduje zdecydowanie mniejsze wpływy do budżetu, a jednocześnie wymusi na nas podejmowanie nowych wcześniej nieplanowanych, a bardzo kosztownych działań związanych z walką z koronawirusem i jego skutkami –  mówi Z-ca Wójta.

Pozostając w temacie komunikacji z Krakowem warto przypomnieć, że trwają prace nad budową kolei. Jeśli plany się ziszczą na terenie naszej gminy będziemy mieć trzy przystanki: w Zręczycach, Wiatowicach i w Gdowie. Wg kalendarium zamieszczonego na stronie inwestycji, 26.03.2021 miało miejsce zakończenie zasadniczych terenowych prac geologicznych i geotechnicznych na odcinku Gdów – Szczyrzyc. Pod koniec stycznia br. Portal Rynek Kolejowy informował, że „pierwsze przetargi na modernizację linii Chabówka – Nowy Sącz będą ogłoszone w drugiej połowie bieżącego roku – zapowiada PKP PLK. Postępowań w sprawie powiązanej z nią budowy nowej linii Podłęże – Szczyrzyc (przez Gdów- red.) można się natomiast spodziewać w roku 2022. Na razie trwają prace projektowe i wykup nieruchomości”. Czas pokaże czy doczekamy się tej linii, bo nie jest tajemnicą, że o tym projekcie mówiło się już dziesiątki lat temu. Jesteśmy jednak dobrej myśli, że w perspektywie kilku najbliższych lat będziemy mogli jechać także pociągiem do Krakowa.

Zanim jednak przesiądziemy się na MPK czy pociąg, możemy korzystać z oferty prywatnych przewoźników. W tym kontekście bardzo cieszy informacja firmy Szwagropol o nowych kursach, które na terenie naszej gminy obsługiwać będą następujące przystanki: Zagórzany Wymysłów, Zagórzany Szkoła, Podolany Skrzyżowanie, Gdów ul. Łapanowska za mostem, Gdów IV, Gdów ul. Krakowska, Bilczyce, Bilczyce Szkoła, Bilczyce Skrzyżowanie OSP. Przewoźnik zamierza realizować dziewięć kursów dziennie w dni powszednie (pierwszy autobus ma być już o 5:00 rano z Gdowa) i po sześć w soboty i niedziele. Szczegółowy rozkład jazdy znajduje się na stronie przewoźnika (zobacz tutaj). Co istotne, autobusy Szwagropolu swój końcowy przystanek mają mieć w samym centrum Krakowa – na dworcu autobusowym (dla porównania autobus aglomeracyjny MPK zazwyczaj nie dojeżdża do centrum Krakowa np. linia z Biskupic kończy swój bieg w Podgórzu, gdzie musimy się przesiąść na komunikację miejską). Warto przypomnieć, że pojazdy innych prywatnych przewoźników również dojeżdżają do centrum – na dworzec autobusowy lub w jego okolice (Rondo Mogilskie czy Hala Targowa).

Udało nam się skontaktować z przedstawicielem Szwagropolu, który zdradza nam więcej szczegółów na temat nowego połączenia: Od 4 maja 2021 ruszamy z nową linią autobusową na terenie województwa małopolskiego na trasie Limanowa – Gdów (Rynek) – Kraków. Linię będą obsługiwały wygodne autobusy mające co najmniej 50 miejsc siedzących, wszystkie wyposażone w klimatyzację.

Póki co uruchamiamy 9 kursów dziennie w każdą stronę, a docelowo planujemy jeszcze zwiększenie tej liczby w razie zapotrzebowania. Bilety będzie można nabyć zarówno u kierowcy jak i w przedsprzedaży online oraz w stacjonarnych punktach sprzedaży. Za bilety zakupione u kierowcy można zapłacić gotówką lub kartą płatniczą, a bilety zakupione przez internet można wydrukować lub po prostu pokazać na wyświetlaczu smartfona lub tableta. Oferujemy szereg zniżek na przejazdy w postaci biletów miesięcznych i kart wieloprzejazdowych oraz honorujemy wszystkie ulgi ustawowe.

Sytuacją wymarzoną było by, gdyby nasi mieszkańcy mogli korzystać zarówno z kolei, MPK jak i bogatej oferty prywatnych przewoźników, którzy będą przejeżdżać przez wiele miejscowości spośród naszych 29 sołectw. Jednak nie wiemy, czy uruchomienie jednego typu komunikacji nie spowoduje zamknięcia innych połączeń. Rynek transportowy rządzi się swoimi prawami…… Czekamy na rozstrzygnięcia.

zdj. firma Szwagropol

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content