Obchody Dnia Niepodległości

Tegoroczne oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości ze względu na sytuację epidemiczną były skromniejsze niż w poprzednich latach. O godz. 9.30 została odprawiona w Sanktuarium w Gdowie Msza Święta w intencji Ojczyzny, po której przedstawiciele władz samorządowych: Wójt Gminy Gdów – Zbigniew Wojas, Przewodniczący Rady Gminy Gdów – Tadeusz Ciężarek i Sekretarz Gminy Gdów – Bożena Malarczyk oraz ks. Proboszcz Bogusław Seweryn złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Pomniku Pamięci na Rynku w Gdowie. Na zakończenie wspólną modlitwą uczczono pamięć poległych.

Rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowały także przedszkolaki wraz z pracownikami Przedszkola Samorządowego w Gdowie. Wiele działań, które teraz dzieci podejmowały, nie można było potraktować ogólnoprzedszkolnie, jednak najczęściej były one działaniami w swoich strefach (podział ze wg na konieczność przestrzegania reżimu sanitarnego) lub w grupach. Wszystkie dzieci wraz z Paniami, zaangażowały się w te obchody.

W murach byłej SP, dzieci z grup: „Kaczuszki”, „Słoneczka” i „Rybki” odśpiewały hymn narodowy „Jeszcze Polska nie zginęła…” Zaprezentowały także wiersz z podziałem na role „Kto Ty jesteś?”, zaśpiewały piosenkę „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Była też okazja do przedstawienia laureatów konkursu recytatorskiego organizowanego przez Klub 16 bpd w Krakowie, w którym Adam Janużyk z grupy Rybki zajął I miejsce.

Dzieci w budynku przedszkola, począwszy od najmłodszych grup, również przygotowały się do obchodów tego ważnego święta: wykonały taniec z pomponami, instrumentację pieśni patriotycznych, deklamowały wiersz „Kto ty jesteś…?”, wykonały flagi, kotyliony, biało- czerwone serduszka, poznawały symbole narodowe, wykonały prace plastyczne o tematyce niepodległościowej, a nawet przygotowały desery w barwach narodowych – czerwone galaretki z bitą śmietaną. Wszystkie dzieci w pięknych, odświętnych strojach, o godz. 11.11., odśpiewały hymn narodowy.

W godzinach popołudniowych także Panie z KGW Zagórzany zapaliły znicz przy Pomniku Pamięci na Rynku w Gdowie, a w Pierzchowie w południe przy pomniku Jana Henryka Dąbrowskiego odśpiewano hymn Polski. Przez cały dzień, w tym szczególnym miejscu pamięci narodowej, można było posłuchać pieśni patriotycznych. (Relację można obejrzeć na stronie wsi Pierzchów na FB).

Także w dniu wczorajszym, na stronie Centrum Kultury ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pod tytułem „Kolory Niepodległości”, zorganizowanego z okazji 102. Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W konkursie wzięło udział 20 uczestników w wieku od 5 do 13 lat. Prace oceniło jury w składzie: Żaneta Bzdyl – artystka plastyk,  Anna Suchoń – instruktorka plastyki w Centrum Kultury w Gdowie. Listę laureatów oraz film podsumowujący konkurs możesz zobaczyć na stronie: www.ck.gdow.pl

zdj. Przedszkolaków- Przedszkole Samorządowe w Gdowie

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content