Obchody Dnia Flagi oraz 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Za nami majowe dni świąteczne: Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święto Konstytucji Trzeciego Maja. To wyjątkowy czas kiedy myślimy więcej o naszej Ojczyźnie, o naszej historii, to czas, kiedy w sposób szczególny uczymy dzieci patriotyzmu. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na pandemię i obowiązujące obostrzenia obchody Święta Trzeciego Maja miały charakter symboliczny i częściowo zostały przeniesione do sieci. Dotyczy to nie tylko obchodów państwowych czy gminnych, ale także szkolnych. Nie odbyły się uroczyste apele w wykonaniu uczniów, przy obecności całej społeczności szkolnej. W tym roku dominowały konkursy historyczne i plastyczne, uczniowie przygotowywali symbole narodowe, plakaty, prezentacje.

3 maja w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie wolontariusze wręczyli przechodniom biało-czerwone flagi. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, Kościoła i Policji złożyli przy Pomniku Pamięci na Rynku w Gdowie kwiaty i zapalili znicze.

Tego dnia Centrum Kultury w Gdowie opublikowało wyniki konkursu plastycznego „Wiwat Maj, Trzeci Maj”. Zadaniem konkursowym było wykonanie pracy na temat wydarzeń, bohaterów i symboli związanych z uchwaleniem w 1791 roku Konstytucji 3 Maja. Do Centrum Kultury nadesłano 22 zgłoszenia. W kategorii dorosłych zwyciężyła Pani Magdalena Goc, a wśród dzieci i młodzieży- Aleksandra Trzósło.

Z okazji Święta Trzeciego Maja koncert patriotyczny online przygotował Chór Tutte le Corde. Ci, którzy wczoraj nie mogli obejrzeć koncertu, lub chcą go wysłuchać jeszcze raz mogą to zrobić na kanale YouTube Centrum Kultury w Gdowie:

 

 

2 maja miała także miejsce patriotyczna akcja społeczna zorganizowana m.in przez grupę Przyjaciele Raby. Tego dnia ochotnicy w trosce o naszą ojczyznę sprzątali śmieci z rzeki i je brzegów. I choć pogoda nie dopisała, chętnych do pomocy nie brakowało. Na zdjęciu widać efekty ich pracy:

 

Źródło: ck.gdow.pl; gdow.pl,  spmarszowice.edupage.org; sppierzchow.szkolnastrona.pl; .spwiniary.gdow.pl/; spksiaznice.edupage.org/;spniegowic.szkolnastrona.pl/; spwiatowice.szkolnastrona.pl/, spszczytniki.szkolnastrona.pl/, przedszkolegdow.pl/

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content