Obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej z udziałem Delegacji, Pocztów sztandarowych i Harcerzy rozpoczęto tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Po Mszy ÅšwiÄ™tej zgromadzeni mieszkaÅ„cy, przedszkolaki i mÅ‚odzież szkolna, harcerze, strażacy, myÅ›liwi, organizacje spoÅ‚eczne i polityczne oraz przedstawiciele wÅ‚adz samorzÄ…dowych przemaszerowali przy akompaniamencie Reprezentacyjnej Orkiestry DÄ™tej Gminy Gdów – przed Pomnik PamiÄ™ci na plantach, gdzie zÅ‚ożono kwiaty i zapalono znicze.

Po wspólnym odÅ›piewaniu hymnu paÅ„stwowego gÅ‚os zabrali Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas oraz PoseÅ‚ na Sejm RP WÅ‚adysÅ‚aw Kosiniak – Kamysz, wygÅ‚aszajÄ…c okolicznoÅ›ciowe przemówienie, po którym liczne Delegacje zÅ‚ożyÅ‚y wiÄ…zanki kwiatów przy Pomniku PamiÄ™ci. Kwiaty zÅ‚ożyli, miÄ™dzy innymi, delegacje wÅ‚adz samorzÄ…dowych, delegacja z Wójtem Gminy Gdów Zbigniewem Wojasem, delegacja Rady Gminy Gdów z PrzewodniczÄ…cym Tadeuszem Ciężarkiem, PoseÅ‚ na Sejm RP WÅ‚adysÅ‚aw Kosiniak – Kamysz, delegacje radnych powiatowych, rady soÅ‚eckiej Gdowa, komisariatu policji, kół gospodyÅ„ wiejskich, stowarzyszeÅ„ i fundacji, kubów sportowych, ochotniczych straży oraz szkół. Po odegraniu przez orkiestrÄ™ WiÄ…zanki pieÅ›ni legionowych wystÄ…piÅ‚y dzieci z Przedszkola SamorzÄ…dowego w Gdowie, które przyjęły od gospodarza gminy kosz peÅ‚en sÅ‚odkoÅ›ci. Uroczystość poprowadziÅ‚a Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela.

Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Obojga Narodów, jako pierwsza w Europie. Regulowała system prawny państwa, wprowadzając ustrój monarchii konstytucyjnej. Na jej podstawie przyjęto trójpodział władzy na władzę prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, zniesiono liberum veto, konfederację i wolną elekcję. Choć obowiązywała zaledwie przez 14 miesięcy, to była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Święto 3 Maja zostało przywrócone w II Rzeczypospolitej Polskiej w 1919 r. Podczas II wojny światowej zostało zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich. Zakazane było również w PRL. Wyjątkiem był 1981 r., kiedy to obchody 190. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się legalnie, choć pod czujnym okiem SB. Od 1990 r. 3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Wiele ciekawostek na temat Konstytucji 3 Maja można przeczytać na stronie Muzeum Historii Polski TUTAJ . 

Foto: Centrum Kultury w Gdowie, „Mój Gdów”. 

ŹródÅ‚o: IPN (dot. konstytucji). 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content