Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości

W dniach 10 i 11 listopada odbyły się w Gdowie uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Sobotni koncert „Pieśnią do Niepodległej” zgromadził w Gminnej Hali Sportowej wielu słuchaczy, którzy mieli możliwość wzięcia udziału w niecodziennym wydarzeniu kulturalnym. Prezes Stowarzyszenia Historia i Tradycja działającego w Gdowie, pani Teresa Kaczmarczyk opowiedziała jak wyglądały pierwsze dni Niepodległości na naszym terenie a gospodarz Gminy Gdów Zbigniew Wojas podsumował projekt „Niepodległa”.

Na scenie w utworach patriotycznych zaprezentowali się: Chór Tutte le Corde, Chór Serenada, Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, Zespół Tańca i Śpiewu Małe Zręczyce wraz z Kapelą Zręczycką. Także najmłodsi mieszkańcy naszej gminy przygotowali okolicznościowe występy. W czasie uroczystości zaprezentowali się także laureaci Gminnego Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Zabrzmiały m.in „Gaude Mater Polonia”, „Bogurodzica”, Warszawianka 1831″, „Marsz, Marsz Polonia”, „Biały Krzyż” czy „Rota”. Zespół Małe Zręczyce zaprezentował także najpiękniejsze polskie tańce: Mazura, Krakowiaka i Poloneza. Na zakończenie koncertu wszyscy artyści wraz z zgromadzoną publicznością odśpiewani Mazurka Dąbrowskiego. Sobotni wieczór w gminnej Hali Sportowej w Gdowie zakończył pokaz filmu „Kamienie na szaniec”.

Niedzielne obchody rozpoczęła uroczysta Msza Święta w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej odprawiona w intencji Ojczyzny. Po nabożeństwie nastąpił przemarsz Pocztów Sztandarowych i delegacji pod Pomnik Pamięci, gdzie po przemówieniach okolicznościowych złożono kwiaty i zapalono znicze w hołdzie poległym w walce za nasz kraj. Wyjątkowym momentem tego dnia było odsłonięcie tablicy poświęconej poległym na frontach I wojny mieszkańcom gminy Gdów.

pełna fotorelacja z niedzielnych uroczystości

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content