O treningu personalnym w rozmowie z Joanną Witkowską

Anna Lewandowska, Sylwia Szostak, Tomasz Oświeciński, Ewa Chodakowska to tylko kilka osób, które w ostatnim czasie stały się znane i rozpoznawalne dzięki swojej pracy, którą jest prowadzenie zajęć jako trener personalny. Coraz więcej osób ćwiczy pod okiem profesjonalistów, korzysta z ich wiedzy i rad.  Czy moda na trenera personalnego dotarła także do naszej gminy?  Na czym polega praca trenera, jak wygląda trening i kto korzysta z tego typu usług, o tym porozmawiamy z Panią Joanną Witkowską, trenerką personalną  w klubie fitness Fit- AS w Gdowie.

MG: Dzień Dobry, na początku naszej rozmowy chciałam zapytać, czy obecne zjawisko możemy określić jako „moda na treningi z trenerem personalnym”?  Czy zauważa Pani taki trend na naszym lokalnym podwórku?

OLYMPUS DIGITAL CAMERAJW.: Dzień Dobry, myślę, że tutaj u nas, lokalnie, jeszcze nie nazwałabym tego modą, natomiast patrząc w skali kraju można zauważyć taki trend. W naszym klubie z treningu personalnego korzystają osoby, które chcą osiągnąć konkretny cel, ale nie bardzo wiedzą od czego zacząć. Są to również osoby potrzebujące bezpiecznej opieki podczas treningu w związku z różnymi problemami zdrowotnymi, np. otyłością, urazami kręgosłupa, wadami postawy czy przebytymi operacjami. Coraz bardziej popularne stają się również konsultacje dietetyczne i treningowe online pod okiem sławnym trenerów, z których chętnie korzystają nasi klubowicze.

MG: Skąd pomysł, aby zostać trenerem personalnym? Jakie były Pani początki?

JW.: Już w szkole zauważyłam, ile znaczy dla mnie aktywność fizyczna i ile we mnie zmienia. Pokonywanie słabości, bólu, oraz wysiłek prowadzą do poczucia satysfakcji. Człowiek tego potrzebuje. Dodatkowo aktywność fizyczna oczyszcza i dodaje nam sił. Buduje charakter i dyscyplinę. Umożliwia stały rozwój. I właśnie te rzeczy były zawsze dla mnie ważne. Mimo, że skończyłam filologię polską na studiach dziennych, czułam, że muszę spróbować iść inną drogą i realizować się w tym, co mnie interesuje. Zaczęłam od 5-weekendego kursu trenera personalnego o specjalności kulturystka i żywienie w Wyższej Szkole Trenerskiej. I właśnie tak to się zaczęło.

MG: Proszę wyjaśnić czym jest trening personalny?

JW.: Trening personalny to trening podczas którego odpowiednio wykwalifikowany trener pracuje tylko z jedną osobą, w taki sposób, by osiągnęła zamierzone rezultaty. Jest polecany osobom, którym zależy na efektywnej pracy i szybkim osiągnięciu celu. Również jest dobrym rozwiązaniem dla osób początkujących, bowiem pod okiem trenera można nauczyć się prawidłowego wykonywania ćwiczeń, poznać swoje ciało i zapoznać się z zasadami treningu. Tak jak wspominałam wcześniej, trening personalny to idealne rozwiązanie dla ludzi przychodzących z problemami zdrowotnymi, które potrzebują indywidualnie dobranych ćwiczeń.

MG: A jak wygląda taki trening?

JW.: Każdy trening personalny jest odpowiednio dostosowany pod konkretnego podopiecznego, w zależności od jego celu treningowego, predyspozycji fizycznych i aktualnego stanu zdrowia. Jedna jednostka treningowa trwa maksymalnie 1,5 godziny i jest podzielona na takie etapy, jak: rozgrzewka ogólnorozwojowa, następnie rozgrzewka ukierunkowana, trening właściwy (dobrany do konkretnej osoby) oraz stretching, czyli rozciąganie.

MG Czy każdy może korzystać z zajęć?

JW.: Absolutnie każdy może uczestniczyć w zajęciach z trenerem personalnym. Zarówno osoby, które mają jasno sprecyzowany cel i potrzebują jedynie konsultacji trenera w doborze ćwiczeń czy diety, jak i osoby nie wiedzące od czego zacząć i mające trudność w określeniu konkretnego celu. Rolą trenera w takiej sytuacji jest pokazanie sposobów na aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia, motywowanie do ciągłego rozwoju, udzielanie wskazówek i rad. Nie ma też żadnych ograniczeń wiekowych. Przychodzi młodzież i osoby starsze, z pomocy trenera korzystają zarówno panie jak i panowie. Naprawdę każdy może skorzystać z tego typu zajęć.

MG:  Oprócz bycia trenerem personalnym, zajmuje się Pani tematyką zdrowego żywienia?

JW.: Tak, na kursie, który ukończyłam, specjalizacją było również żywienie, ukierunkowane na efekty sylwetkowe. Zajmuję się doborem zbilansowanej diety, która w znacznym stopniu przyczynia się do realizacji zamierzonych efektów. Niezależnie od tego czy jest to utrata tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej czy wyłącznie nastawienie na poprawę jakości spożywanych posiłków. Taka pomoc jest bardzo potrzebna, ponieważ ludzie na szczęście przestają ufać zgubnym dietom-cud i pragną zacząć się normalnie, zdrowo odżywiać. O ułożenie diety proszą mnie nie tylko osoby ćwiczące, ale nowi podopieczni, którzy przychodzą do nas tylko w tym celu.

MG: Jakie ogólne wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania może Pani przekazać naszym czytelnikom?

JW.: Przede wszystkim posiłki powinny być regularne, a przerwy między nimi niezbyt długie. Oczywiście w naszej diecie muszą znaleźć się różnorodne i jak najmniej przetworzone produkty, będące źródłem pełnowartościowych, (a co za tym idzie niskokalorycznych) makroskładników, takich jak: białko, węglowodany i tłuszcze. Trzeba pamiętać o solidnym nawadnianiu organizmu oraz witaminach i minerałach dostarczanych z warzyw i owoców. Ilość posiłków w zależności od charakteru pracy zawodowej i trybu dobowego waha się między 4-6. Jadłospis należy ustalić indywidualnie, biorąc pod uwagę cel osoby, ewentualne choroby, wiek, aktywność fizyczną w ciągu tygodnia, charakter pracy zawodowej, a także osobiste upodobania kulinarne. Inaczej podchodzimy do osób zdeterminowanych, gotowych na restrykcyjne rozwiązania, inaczej do osób, które małymi krokami chcą zmienić swoje nawyki żywieniowe. I nie mówię, że któraś postawa jest lepsza lub gorsza. Ważne jest, aby dla każdego zbilansować dietę wg jego potrzeb i możliwości.

MG: Na koniec zapytam, co ze słodyczami? Wielu z nas je uwielbia, i ciężko z nich zrezygnować…

JW.: Nie na darmo mówi się, że cukier to biała śmierć. Oczywiście ideałem jest wykluczyć z diety cukry proste. Jednak jesteśmy ludźmi z własnymi przyzwyczajeniami, słabościami i nie zawsze chcemy lub umiemy zrezygnować ze słodyczy. Takim osobom proponuję znalezienie 2-3 rzeczy na słodko, które można w szybki sposób przygotować samemu w domu, ze zdrowych produktów.

MG: Bardzo dziękuję za rozmowę i życzę satysfakcji z wykonywanej pracy.

JW.: Także dziękuję i zachęcam wszystkich do podejmowania aktywności fizycznej i zdrowego odżywiania się.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content