O szkoleniu dla strażaków OSP opowiada Szymon Sala

Od kilku tygodni strażacy-ochotnicy uczestniczą w szkoleniu zdobywając wiedzę i nowe umiejętności niezbędne do ich służby w OSP. Uczestnicy kursu zdobędą uprawnienia, dzięki którym będą mogli brać czynny udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych. Zapraszamy na rozmowę z Szymonem Salą z Nieznanowic.

 

MG: Dzień Dobry, proszę, opowiedz nam coś więcej o tym szkoleniu dla OSP, w którym aktualnie uczestniczysz.

SzS: Jest to „Kurs Podstawowy strażaków ratowników OSP”. Chodzi o zdobycie wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania podstawowych czynności ratowniczych. Po szkoleniu powinniśmy potrafić sprawnie i bezpiecznie wykonywać działania, np.: kierować ruchem drogowym podczas działań ratowniczych, ścinać i usuwać uszkodzone drzewa i gałęzie, jak gasić pożary, jak budować linie gaśnicze, dowiadujemy się jak zabezpieczać miejsca wypadków drogowych i pomóc osobom poszkodowanym czy poznajemy zasady udzielania pierwszej pomocy. To oczywiście tylko kilka przykładów. Na szkoleniu omawiane są te rzeczy, z którymi najczęściej możemy się spotkać w naszej pracy w OSP.

MG: Ile osób z ternu naszej gminy uczestniczy w kursie?

SzS: Łącznie z siedmiu naszych jednostek OSP (Gdowa, Pierzchowa, Winiar, Szczytnik, Nieznanowic, Kunic i Liplasu) w kursie uczestniczy 26 osób, z naszej jednostki w Nieznanowicach jesteśmy w trójkę.

MG: Jak długo trwa taki kurs?

SzS: W programie mamy 126 godzin. Odbywamy zajęcia zarówno praktyczne jak i teoretyczne. Część zadań teoretycznych realizowana jest w formie zdalnej, zajęcia praktyczne odbywają się najczęściej w Wieliczce. Spotykamy się w weekendy, a w maju czeka nas egzamin końcowy.

MG: Kto prowadzi to szkolenie?

SzS: Szkolą nas zawodowi strażacy z PSP Wieliczka. To bardzo ciekawe spotkania, na których nie tylko zdobywamy wiedzę i nowe umiejętności, ale także strażacy dużo nam opowiadają o konkretnych sytuacjach z ich pracy. Całe szkolenie odbywa się w miłej atmosferze, poznajemy się, co zapewne zaprocentuje w przyszłości, bo przecież PSP Wieliczka przyjeżdża do wypadków i pożarów, do których także nasze jednostki są wzywane. A jak zdamy pomyślenie egzamin, to spotkamy się z nimi w niejednej akcji.

MG: Dziękuję za rozmowę

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content