O pracy w teatrze i na planie filmowym opowiedzieli nam aktorzy Magdalena Walach i Krzysztof Bochenek

W piątkowe popołudnie w remizie OSP Bilczyce odbyło się spotkanie ze znanymi aktorami, które było ostatnim punktem realizowanego przez Centrum Kultury w Gdowie zadania „Poznaj Magię Teatru”. Zanim spotkaliśmy się z Magdaleną Walach i Krzysztofem Bochenkiem, pracownicy Centrum podsumowali dotychczasowe działania projektowe, a Pani Dyrektor Wioleta Chmiela podziękowała Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich za pomoc i wparcie w przygotowaniu warsztatów oraz przedstawień mobilnych w ich miejscowościach. 

Podczas spotkania Magdalena Walach mówiła Bardzo dziękujemy za zaproszenie i mile przyjęcie, za to, że mogliśmy się z Wami spotkać. Tak bardzo tęskniliśmy za kontaktem z publicznością. To jedno z pierwszych naszych spotkań z widzem po długiej przerwie spowodowanej pandemią, a właśnie tego brakowało nam najbardziej. Aktorzy zwrócili uwagę, że przeniesienie sztuki, w tym teatru do sieci, nigdy nie zastąpi prawdziwej relacji aktorzy- widzowie, która możliwa jest tylko przy spotkaniu w realu. Teatr bez widza żywego dla mnie nie istnieje– mówił Pan Krzysztof– nie da się kamerą filmową przekazać energii między widownią a grającymi, bo ta energia każdego dnia jest inna i my tego potrzebujemy, ale także widz tego też oczekuje.

Pani Magda i Pan Krzysztof chętnie odpowiadali na pytania publiczności. Tłumaczyli jak wygląda praca na planie filmowym  i podział ról w teatrze. Mówili o tym, że praca aktora daje możliwości wcielania się w różne postacie, doświadczania wielu sytuacji, robienia wielu różnorodnych rzeczy, których nie będąc aktorami nie dane byłoby im pewnie przeżyć. Tak właśnie było w przypadku Pani Magdy, która jako dziecko marzyła, aby pracować w cyrku a później jako aktorka zagrała rolę, do której musiała nauczyć się żonglować. Goście wspominali swoje pierwsze role teatralne i pierwsze chwile na planie filmowym. Dowiedzieliśmy się jak wygląda kręcenie poszczególnych scen, ile to trwa, jak ważne są szczegóły, np. odpowiednie odstawienie szklanki,  na które my jako widzowie w ogóle nie zwracamy uwagi. Publiczność pytała także o ulubioną rolę i sztukę i czy aktorzy lepiej czują się w komedii czy dramacie. Nie zabrakło pytań do Pani Magdy o jej postaci z seriali M jak miłość i Komisarza Alexa.  Przy okazji aktorka opowiedziała nam kilka anegdot związanych z pracą na planie z psem.

Piątkowe spotkanie,  które przebiegło w niezwykle serdecznej, luźnej i wesołej atmosferze, było dla słuchaczy wielką lekcją o teatrze i kinie. Aktorzy uświadomili nam, że bycie aktorem, nawet bardzo popularnym, to nie tylko blask fleszy i udzielanie wywiadów, ale też bardzo trudna praca, wymagająca wielu wyrzeczeń, często związana z niepewnością „co dalej”,  ale jednocześnie dająca ogromną satysfakcję.

Na zakończenie każdy uczestnik spotkania mógł zrobić sobie z aktorami pamiątkowe zdjęcie i zdobyć ich autograf.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content