O pomniku księdza Karola Wojtyły na rondzie w Gdowie

Kilka tygodni temu radni gminy Gdów jednogłośnie podjęli decyzję, że rondo przy ul. Bocheńskiej w Gdowie będzie nosiło imię Księdza Karola Wojtyły. Nazwa ronda nie jest przypadkowa, gdyż tą właśnie drogą podążał młody wikary w lipcu 1948 roku udając się na swoją pierwszą parafię. Te wydarzenia zapadły mu głęboko w pamięć, gdyż wspomina je w książce pt. „Dar i Tajemnica”. W rozdziale zatytułowanym „Na wiejskiej parafii w Niegowici” opisuje swój przyjazd oraz roczną pracę duszpasterską – „Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici”.
W związku z nadaniem imienia zrodził się pomysł budowy pomnika w tym miejscu upamiętniającego przybycie i działalność św. Jana Pawła II na naszym terenie. Po spotkaniu noworocznym z przedsiębiorcami w całą sprawę zaangażowało się kilkanaście osób. Utworzyli oni komitet fundatorów.
Wczoraj na rondzie ks. Karola Wojtyły odbyło się spotkanie robocze, w którym uczestniczyli członkowie komitetu, którym przewodniczy Magdalena Krysa i Marek Rozwadowski; prof. Stefan Dousa z Politechniki Krakowskiej (rzeźbiarz specjalizujący się w medalierstwie i rzeźbie monumentalnej, autor projektu rzeźby) wraz z współpracownikami oraz wójt Zbigniew Wojas. Dyskutowano m.in. nad określeniem dokładnego miejsca usytuowania pomnika, o szczegółach technicznych oraz omawiano wszystkie ,,za” i ,,przeciw”.
Monument, który będzie przypominał mieszkańcom i kierowcom o pobycie i działalności św. Jana Pawła II na naszym terenie zostanie odsłonięty podczas Światowych Dni Młodzieży. Najprawdopodobniej 28 lipca czyli dokładnie w 68. rocznicę dnia, w którym przyszły papież i święty wędrował drogą z Gdowa do Niegowici na swoją pierwszą parafię. Na ten dzień zostałby również przesunięty tradycyjny „Biały Marsz”, który odbywa się zwykle w kwietniu, w rocznicę śmierci Papieża-Polaka.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content