O gdowskim morsowaniu w rozmowie z Panią Julią Tańculą

Morsowanie stało się ostatnio w Polsce bardzo modne. Również w Gdowie zawiązała się podobna grupa, której wejście do zimnej wody nie jest straszne. O gdowskim morsowaniu rozmawiamy z Panią Julią Tańculą.

MG: Od kiedy morsujecie w Gdowie, skąd w ogóle pomysł na zimową kąpiel w Rabie?

JT: W Gdowie morsujemy od poczÄ…tku grudnia poprzedniego roku, czyli zaczÄ™liÅ›my jeszcze przed najwiÄ™kszÄ… modÄ… w naszym kraju, jak to nazywamy, na narodowe morsowanie.  Lubimy wyzwania i aktywne spÄ™dzanie wolnego czasu, a że stoki narciarskie sÄ… zamkniÄ™te, jak i wiele innych miejsc gdzie można ciekawie spÄ™dzić czas, to wreszcie udaÅ‚o nam siÄ™ zorganizować grupÄ™ chÄ™tnych i zrealizować pomysÅ‚, który mieliÅ›my w gÅ‚owach już od dÅ‚uższego czasu.

MG: A dlaczego akurat Gdów?

JT: Jest nam tutaj po prostu wygodnie. Mamy miejsce na ognisko, przy którym można się ogrzać i upiec kiełbaski, dużo miejsca na rozgrzewkę i nie jest głęboko, więc i dzieci mogą na spokojnie morsować z nami. Wiem, że dla niektórych niski poziom wody może być wadą, natomiast nie narzekamy, bo wystarczy lekko kucnąć i już jesteśmy zanurzeni cali.

 MG: Ile obecnie osób liczy Wasza grupa?

JT: Obecnie grupa na facebooku liczy ok 65 osób, za każdym razem dołącza ktoÅ› nowy, wiÄ™c grupa siÄ™ rozrasta. CzÄ™sto mieszkaÅ„cy Gdowa, wychodzÄ…cy na spacer nad RabÄ™, widzÄ…c nas, chcÄ… dołączyć kolejnym razem i pytajÄ… o szczegóły. Grupa jest dość liczna. OczywiÅ›cie jednorazowo jest znacznie mniej osób. Teraz trzeba pamiÄ™tać, że musimy zachować odstÄ™py, że nie możemy siÄ™ licznie gromadzić, wiÄ™c morsujemy w mniejszych grupach. 

MG: Jak często się spotykacie?

JT: Założenie jest takie, aby spotykać się co tydzień, w niedzielę do południa w Gdowie a dodatkowo w tygodniu umawiamy się również na inne zbiorniki wodne w okolicy. Dzięki temu, że grupa jest dość liczna, zawsze można znaleźć chętnych do spontanicznego morsowania, nawet w nocy, z czołówkami i na zbiornikach, gdzie lód trzeba rozbijać siekierą.

MG: Jak długo trwa sezon na morsowanie?

JT: Chyba trudno tutaj wskazać konkretne terminy, ale myÅ›lÄ™, że od jesieni do marca. OczywiÅ›cie w tym okresie wahania temperatur sÄ… różne, od wielkich mrozów, jak niedawno, do caÅ‚kiem ciepÅ‚ych dni, gdzie Å›ciÄ…gniÄ™cie kurtek, byÅ‚o bardzo przyjemne, a sÅ‚oÅ„ce sprawiaÅ‚o wrażenie, że to letni, a nie zimowy poranek, ale pewnie znajdÄ… siÄ™ i tacy, którzy uznajÄ… morsowanie tylko w bardzo ciężkich warunkach. 

MG: Ile wynosi temperatura wody i na jak długo wchodzicie do rzeki?

 JT: W przypadku Raby, gdzie rzeka ciÄ…gle pÅ‚ynie jest to ok. 2/ 3 C. Dotychczas, rekordowa temperatura powietrza, przy której siÄ™ kÄ…paliÅ›my to – 11 C, przy dużej iloÅ›ci Å›niegu, wtedy atmosfera byÅ‚a wyjÄ…tkowa.

Stawiamy na rozsÄ…dne podejÅ›cie, wiÄ™c za pierwszym razem sugerujemy żeby zacząć od 1-3 minut w wodzie, żeby sprawdzić jak zareaguje nasz organizm. Później możemy przedÅ‚użać ten czas i w granicach rozsÄ…dku, pobijać kolejne wÅ‚asne rekordy, ale oczywiÅ›cie nie ma miÄ™dzy nami konkurencji, a cieszymy siÄ™ z każdej nowej osoby, która chociaż na moment siÄ™ przeÅ‚amie i do nas dołączy. Natomiast Å›rednio jest to 5 – 10 minut.

MG: Proszę podać kilka wskazówek dla początkujących, jakby ktoś chciał do Was dołączyć.

JT: Zapraszamy oczywiÅ›cie wszystkich chÄ™tnych, którzy chcieliby do nas dołączyć i spróbować takiej formy wyzwania. Przede wszystkim należy upewnić siÄ™, że nie ma żadnych medycznych przeciwwskazaÅ„ do morsowania, najlepiej po rozmowie z lekarzem, albo poczytać na ich temat w internecie. Ze sobÄ… warto zabrać strój kÄ…pielowy, buty do wody lub klapki, bo podÅ‚oże jest kamieniste, rÄ™cznik, matÄ™, która uÅ‚atwi nam przebieranie i izoluje od podÅ‚oża, a także termos z gorÄ…cÄ… herbatÄ…. JeÅ›li ktoÅ› przyjdzie w niedzielÄ™ do poÅ‚udnia, udzielmy potrzebnych wskazówek, jeÅ›li ktoÅ› chce zacząć sam, można pytać nas o rady na naszej facebookowej grupie. Ważne, aby pamiÄ™tać, że morsowanie zaczynamy od rozgrzewki, która już wstÄ™pnie oswaja nas z temperaturÄ…, a nastÄ™pnie wchodzimy do wody. Nie wchodźcie do wody sami, zawsze bezpieczniej jak jest z nami druga morsujÄ…ca osoba. 

MG: Dlaczego warto morsować?

JT: Każdy ma pewnie inne powody, dla niektórych jest to dobre wyzwanie i ksztaÅ‚towanie charakteru, dla innych, chęć poprawy odpornoÅ›ci, ale jest wiele innych medycznych zalet, które sÄ… naukowo udowodnione i wskazujÄ… pozytywny wpÅ‚yw morsowania na nasze zdrowie. Jednym z najbardziej odczuwalnych elementów jest bardzo dobry humor i  mnóstwo energii na całą resztÄ™ dnia. Dodatkowo poprawia siÄ™ nasz metabolizm, regenerujÄ… mięśnie, ujÄ™drnia siÄ™ skóra oraz pobudzone jest krążenie krwi.

MG: Dziękuję za rozmowę i bardzo ciekawą lekcję o morsowaniu.

JT: Ja także dziękuję. Chciałabym przy okazji wspomnieć, ponieważ jesteśmy tuż przed Finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, że gdowskie morsy też wspierają WOŚP. Z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego będziemy morsować też w najbliższą niedzielę, a po wyjściu z wody zamierzamy wesprzeć Orkiestrę. Rzeka jest długa, jestem przekonana, że miejsca starczy dla każdego morsa. Na koniec, chciałabym zachęcić do dołączenia do naszej grupy FB (zobacz tutaj

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content