O czystym powietrzu na scenie. Przestrzegamy, uświadamiamy, uczymy….

Przedszkolaki z Gdowa wybrały się w do „Zielonej krainy Oz”. W ekologiczną wyprawę zabrali ich członkowie Krakowskiego Biura Promocji Kultury, którzy w niezwykle interesujący dla dzieci sposób poruszyli tematy trującego smogu i ochrony środowiska.

W trakcie wydarzenia aktorzy zaprezentowali dzieciom znakomity spektakl o tematyce ekologicznej nawiązujący do słynnej książki Lymana Franka Bauma pt. „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Potężna wichura przenosi główną bohaterkę – Dorotkę, do tajemniczej rzeczywistości rządzonej przez potężnego czarnoksiężnika. Podobno to on zabrał całą zieleń i świeże powietrze z Ziemi… więc tylko on może to cofnąć! Dorotka wraz z towarzyszką lwicą Leokadią chce przekonać czarnoksiężnika, aby sprawił, by ziemia była czysta i zielona jak przed laty. Wyruszają więc do jego zamku, przeżywając liczne przygody i spotykając niezwykłych mieszkańców krainy.

W spektaklu poruszony został temat smogu, niskiej emisji, zmian klimatycznych i degradacji środowiska naturalnego. Całość miała charakter interaktywny – przedszkolaki brały czynny udział przedstawieniu, odpowiadały na przygotowane pytania i łamigłówki, pomagały bohaterom….

Ponadto, w czasie akcji edukacyjnej prelekcję wygłosił Ekodoradca z Urzędu Gminy na temat ochrony i zanieczyszczenia powietrza w związku z przypadającym na 14 listopada Dniem Czystego Powietrza.

Wydarzenie zorganizowano w związku z realizacją projektu pn. „Wymiana starych kotłów, pieców w gospodarstwach domowych z terenu Gminy Gdów na nowe urządzenia grzewcze na gaz lub biomasę” dofinansowanego przez Unię Europejską z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content