O Andrzejkach słów kilka…

W prawdzie imieniny Andrzeja wypadają dopiero w poniedziałek 30 listopada, jednak to już dziś będziemy świętować je na zabawach tanecznych czy prywatkach i będzie to najprawdopodobniej ostatnie przed sylwestrową nocą tak huczne balowanie.

Wigilia świętego Andrzeja według tradycji była nocą magiczną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Zacznijmy jednak od początku. Kim był św. Andrzej?

Św. Andrzej pochodził z Betsaidy w Galilei. Razem ze swym bratem Szymonem osiadł później w Kafarnaum. Był jednym z 12 apostołów. Wcześniej był uczniem Jana Chrzciciela. Jednak, gdy Jan wskazując na przechodzącego Jezusa powiedział: „Oto Baranek Boży”, bez wahania poszedł za nieznanym jeszcze wówczas niemal nikomu Zbawicielem. Według tradycji głosił on Dobrą Nowinę w różnych krajach, zwłaszcza w okolicach Morza Czarnego i w Grecji. Tam też poniósł śmierć męczeńską, zawieszony na krzyżu w kształcie litery „X”.

„Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”

Noc andrzejkowa jak głosi legenda to noc magii i czarów, wtedy właśnie wróży się niezamężnym kobietom. Przepowiednie niegdyś traktowane były bardzo poważnie. Właśnie dzięki Andrzejkom narodziło się stare polskie powiedzenie “Na świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja”. Wcześniej i kawalerowie mieli swój odpowiednik tzw. Katarzynki (25 listopada), jednak z biegiem lat ta tradycja zamiera.

Wróżby Andrzejkowe:

Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą jest oczywiście lanie wosku. Wówczas można przekonać się, która panna jako pierwsza pozna swojego ukochanego.

Inna zabawa to Gotowanie klusek czy miękkie kluchy? – Dziewczyny gotują kluski myśląc o ukochanym. Której kluska pierwsza wypłynie na wierzch, ta pierwsza wyjdzie za mąż za tego, o którym myślała.

Ale plama to kolejna wróżba andrzejkowa- Na kartkę papieru puszczamy kilka kropli atramentu, tworząc duży kleks. Następnie składamy kartkę na pół (przy kleksie) i interpretujemy powstały kształt. Najpopularniejszymi znakami powstałymi z kleksów są: motyl (oznaczający krótkotrwały romans), zarys twarzy (symbolizuje rywala), drzewo (pragnienie miłości, ale przez wysoko ustawioną poprzeczkę, nieprędko ją znajdziemy), kwiat (wielkie szczęście w obecnym związku), pojazd (miłość musi jeszcze poczekać), potwór (osoba, którą darzysz uczuciem nie jest z tobą szczera).

Kolejne zabawy andrzejkowe to np.:

Wróżba wiśniowa czy gruszki na wierzbie? – Ścinamy kilka gałązek wiśni i wstawiamy do wazonu z wodą. Jeśli choć jedna gałązka wypuści listki na Boże Narodzenie, zapowiada się szybkie małżeństwo z wielkiej miłości.

Pójdziesz z butami – Dziewczyny ustawiają buty po lewej stronie nogi jeden za drugim w pokoju. Następnie ostatni but przestawiają na początek i tak w kółko, aż but jednej z dziewczyn dotknie progu. Ta wtedy pierwsza wyjdzie za mąż.

Andrzejkowe serce – Z kolorowego papieru należy wyciąć serce. Na drugiej stronie napisać imiona dziewczyn lub chłopców, odwrócić serce i przekuć je igłą. Imię, w które trafimy będzie należało do naszego przyszłego ukochanego lub ukochanej.

Wróżenie z obierki – Każda dziewczyna dostaje nóż i jabłko. Należy obrać jabłko tak, aby powstała jedna długa obierka. Następnie dziewczęta rzucają je za siebie. Z kształtu obierki można odczytać pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Wszystkim życzymy przede wszystkim szczęścia i samych pomyślnych wróżb w ten wyjątkowy wieczór magii, a niezamężnym kobietom życzymy, aby znalazły „tego jedynego”.

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content