Nowy rok kulturalny w Centrum Kultury w Gdowie właśnie wystartował!

Centrum Kultury w Gdowie zaprasza na zajęcia w nowym roku kulturalnym 2022/23. Oferta kulturalna zawiera ponad 20 pozycji i skierowana jest zarówno do dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Do wyboru są zajęcia plastyczne, muzyczne, wokalne, regionalne, język angielski, fotografia, karate, ceramika, a nawet projektowanie mody – jest w czym wybierać!

Obecnie trwają zapisy-warto się pospieszyć, ponieważ ilość osób na niektórych warsztatach jest ograniczona. Niektóre zajęcia rozpoczęły się już na początku września, część ruszyła w tym tygodniu, rozpoczęcie pozostałych planowane jest na październik.

Szczegóły startu poszczególnych zajęć można znaleźć na stronie w zakładce: PLAN ZAJĘĆ 2022/23

https://www.ck.gdow.pl/plan-zajec/

W ofercie Centrum Kultury w Gdowie znalazło się kilka nowości. Zaplanowano zajęcia dla najmłodszych mieszkańców naszej gminy w tzw. „Bloku dla Smyka”. W ofercie są zajęcia językowe dla różnych grup wiekowych, warsztaty fotograficzne, projektowania mody oraz ceramiczne. Nie zabrakło również  stałych pozycji, które sprawdzają się u nas od lat, takich jak gimnastyka artystyczna, zajęcia plastyczne, robotyka, karate, taniec nowoczesny czy zajęcia w modelarnii – relacjonuje Wioleta Chmiela – dyrektor gdowskiego CK.

BLOK DLA SMYKA

Dla najmłodszych (już od 6 m-cy do 4 lat) Centrum Kultury przygotowało 2h blok dla SMYKA, który odbywa się w środę i obejmuje zajęcia takie jak: Sensoryka dla smyka, Muzyka dla smyka oraz Baby Club (English Club).

SENSORYKA DLA SMYKA -celem warsztatów przygotowanych jest rozwijanie uzdolnień i zainteresowań w toku różnych działań plastycznych. Zajęcia mają na celu usprawnienie motoryki małej, skoordynowanie pracy zmysłów, rozbudzenie wrażliwości estetycznej, rozwijanie indywidualnych zdolności twórczych dziecka, pobudzanie kreatywności, odkrywanie przyjemności tworzenia oraz rozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
Zajęcia skierowane są dla dzieci w przedziale wiekowym 2,5 – 6 lat.

MUZYKA DLA SMYKA -to zajęcia umuzykalniające prowadzone zgodnie z Teorią Uczenia się Muzyki – Edwina Eliasa Gordona, powstałą w wyniku wieloletnich badań z zakresu psychologii muzyki. Umuzykalnienie jest dążeniem do AUDIACJI, czyli rozumienia sensu zawartego w muzyce, co pozwoli dzieciom posługiwać się muzyką z taką swobodą, z jaką posługujemy się mową. Poprzez wczesne kształtowanie kompetencji muzycznych, wpływa ono również na rozwijanie potencjału poznawczego, kreatywność, regulację emocjonalną dzieci. Dodatkowo zajęci są okazją do tworzenia pozytywnych interakcji w grupie rówieśniczej.

Zarówno śpiew jak i rytmizacje wykonywane są z użyciem sylab neutralnych „pa” „ba” po to, żeby zwrócić uwagę dzieci na muzykę, a nie słowa piosenek. Prowadzący podczas zajęć obserwuje dzieci i wchodzi w nimi w muzyczną interakcję. Ponadto stara się rozpoznać etap muzycznego rozwoju dziecka i tak kieruje zajęcia, aby pomóc mu przejść przez kolejne typy i stadia audiacji. Zajęcia gordonowskie to również świetna zabawa z użyciem zabawek animacyjnych. Zajęcia skierowane są dla dzieci w przedziale wiekowym 6-m-cy do 4 lat.

Baby Club – to autorki program szkoły English Club w Wieliczki. Skierowany jest dla rodziców z dziećmi w wieku 6 m-cy do 4 lat. Są to wielozmysłowe spotkania prowadzone w elementami muzyki, ruchu i sztuki. Zajęcia odbywają się w przyjaznej atmosferze, bliskiej dziecku. Rodzice uczestniczą w zajęciach z takim samym zaangażowaniem jak dzieci, a zajęcia są dla nich inspiracją do działania.

MALI GDOWIANIE – to ludowy zespół tańca i śpiewu, który zaprasza dzieci już od 3 roku życia! Podczas zajęć dzieci poznają tradycję ludową regionu krakowskiego i subregionu gdowskiego. Uczą się śpiewu, tańca, zabaw oraz tradycji ludowej jaka występowała na naszym terenie. Zespół przedstawia autentyczną formę folkloru tego regionu i prezentuje formy tańca, śpiewu, obrzędu oraz zabaw dostosowanych do grupy wiekowej. Stałym elementem prób jest rozgrzewka, podstawy rytmiki i koordynacji oraz integracja grupy celem wypracowania właściwej techniki wykorzystywanej na scenie. Grupę „Mali Gdowianie” mogliśmy podziwiać 11.09.2022r. podczas III Festiwalu Podpłomyka Plebańskiego w Gdowie. Warto zaznaczyć, iż zajęcia są bezpłatne.

Nowości dla dzieci, młodzieży i dorosłych…

Nowością są zapewne WARSZTATY PROJEKTOWANIA MODY skierowane do dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 18 lat. Podczas zajęć uczestnicy będą poszukiwać inspiracji do tworzenia własnych kolekcji, poznają różne techniki rysunku żurnalowego, a także jak prawidłowo dobierać kolory. Ponadto każdy z uczestników będzie miał możliwość zaprojektowania ubioru z recyklingu według własnego projektu, a także zaprezentowania go podczas pokazu mody w Centrum Kultury. Instruktor będzie dostosowywać zajęcia do umiejętności przyszłych projektantów mody. Planowane są również przeróbki ubrań i akcesoriów. Zajęcia zapowiadają się interesująco.

Kolejną nowością są WARSZTATY CERAMICZNE skierowane do młodzieży i dorosłych. To świetna propozycja dla miłośników wnętrz, którzy uwielbiają odświeżać swoje mieszkania poprzez ciekawe i ręcznie robione dekoracje, a do tego będzie można wykonać je samodzielnie według własnej wizji! Podczas warsztatów będzie można stworzyć m.in.: własną zastawę stołową, donicę do domu i ogrodu, lampy ceramiczne, a także wazon do wnętrza. Dodatkowo uczestnicy poznają tajniki zdobienia ceramiki i nauczą się jak przenieść rysunek na swoje prace. Pod okiem certyfikowanej projektantki ogrodów i wnętrz-pani Gosi Tylec, która prowadzi pracownię NASTAWKA, będzie można przelać własne wizje na modne DIY tzn. ZRÓB TO SAM!

Dla najmłodszych (od 6 roku życia) również przewidziano zajęcia z ceramiki. Podczas zajęć dzieci wykonają między innymi: instrumenty gliniane, własnoręczne prezenty (talerze, kubeczki), wypalane serca na Dzień Babci czy Walentynki, dekoracje choinkowe i Wielkanocne jajka, Aleję Gwiazd z płytek z odbitymi dłońmi czy płytki ogrodowe z odbitymi stopami. Uczestnicy zajęć poznają nowe terytoria artystyczne i oczywiście, po dziecięcemu, bawią się pracując z gliną oraz poznając rożne inne techniki plastyczne oraz rękodzielnicze.

WARSZTATY FOTOGRAFII – to kolejna nowość dla tych, którzy chcieliby poznać tajniki profesjonalnej fotografii. Zajęcia te mają na celu rozwinąć horyzonty i poszerzyć wiedzę osobom, które lubią fotografować, a także chciałaby się dowiedzieć czegoś więcej. W ramach programu zajęć uczestnicy poznają:

 • budowę aparatu i jego parametry
 • niezbędną teorię przydatną w fotografowaniu
 • podstawowe techniki fotografowania (ustawienia sprzętu, praca ze światłem)
 • techniki fotografowania smartfonem
 • rodzaje i typy fotografii, takie jak portret, martwa natura, inscenizacja, krajobraz, reportaż, fotografia analogowa
 • podstawy obsługi najbardziej popularnych programów do obróbki zdjęć.
 • metody współpracy z osobą fotografowaną
 • zastosowanie fotografii w sztuce
 • przybliżone zostaną także sylwetki mistrzów fotografii.

Warsztaty będą się odbywać w Centrum Kultury, a ponadto zostaną zorganizowane również plenery w okolicach Gdowa (w wybraną sobotę/niedzielę-dzień do ustalenia z uczestnikami warsztatów), w celu ćwiczenia praktyki w różnej scenerii. Program zajęć będzie zależny od wieku uczestników-przewidziane są dwie grupy wiekowe: dzieci i młodzież 11-15 lat (wtorki 18.00 – 19.00) oraz młodzież od lat 16 /dorośli (wtorki 19.00 – 20.00). Warsztaty rozpoczną się 4.10. 2022. Planowana jest również wspólna wystawa fotografii kończąca cykl warsztatów w obu grupach. Każdy uczestnik będzie mógł zaprezentować swoje najlepsze prace wykonane podczas zajęć fotografii. Każde spotkanie to nowy temat zajęć, dlatego warto uczestniczyć we wszystkich zajęciach.

English Club – to propozycja zajęć z języka angielskiego. Oferta  jest bardzo szeroka i skierowana do różnych grup wiekowych, obejmuje naukę:

 • dla rodziców z małymi dziećmi  – w oparciu o autorskie programy dla dzieci Baby Club i Kids Club, bazujące na teorii Howarda Gardnera;
 • dla uczniów szkoły podstawowej – korzystających z najnowszej metody nauki języka angielskiego FUNTOWN – metody dla dzieci XXI wieku;
 • dla uczniów klasy ósmej, których na specjalnie stworzonym kursie przygotowujemy do egzaminu ósmoklasisty z języka angielskiego;
 • licealistów, których przygotowujemy do egzaminów maturalnych oraz egzaminów państwowych;
 • dla osób dorosłych, które czują niepowtarzalną atmosferę naszej Akademii

Ponadto szkoła oferuje nowatorską metoda nauki angielskiego dla dzieci 6-13 lat! To połączenie zabawy z nauką, która jak pisze szkoła: „To kompletna, rewolucyjna metoda nauki języka angielskiego, wypełniona po brzegi zabawą, akcją, skojarzeniami i nowoczesną technologią, które zachwycają dzieci i zamieniają lekcje angielskiego w prawdziwą przygodę! Tymczasem efekt nauki jest realny! Dzieci opanowują około 3000 słów i zwrotów, a przede wszystkim mówią po angielsku, świetnie się przy tym bawiąc!”. Brzmi bardzo interesująco, warto spróbować tak rewolucyjnej metody nauczania.

Więcej informacji można znaleźć na stronie szkoły: http://www.angielskiwieliczka.pl

Stałe zajęcia – Oprócz nowości w ofercie Centrum Kultury znajdują się również stałe i lubiane warsztaty, które cieszą się ogromną popularnością:

 • WARSZTATY WOKALNE indywidualne i grupowe, skierowane są do dzieci, młodzieży i dorosłych
 • NAUKA GRY NA FORTEPIANIE przeznaczona dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia indywidualne
 • ROBOTYKA skierowana dla dzieci już od 4 roku życia
 • GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA również dla dzieci od 4 lat
 • KARATE zaprasza dzieci, młodzież, a nawet całe rodziny, od 5 roku życia
 • TANIEC NOWOCZESNY dla dzieci od 6 roku życia
 • PRACOWNIA PLASTYCZNA, a w tym Pracownia rysunku, malarska, projektowania graficznego, spotkania ze sztuką -skierowane dla dzieci i młodzieży z klas I do VIII
 • PRACOWNIA PLASTYCZNA DOROSŁYCH-to warsztaty dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 • PRACOWNIA HOBBYSTYCZNA -warsztaty dla dorosłych, tutaj warto śledzić stronę Centrum Kultury w Gdowie, ponieważ będą to zajęcia ruchome o różnych tematykach i formach plastycznych.
 • PRACOWNIA MODELARSKA-skierowana do dzieci i młodzieży od 10 lat

Warto zaznaczyć, że przy Centrum Kultury w Gdowie działają GRUPY ARTYSTYCZNE, do których przez cały rok jest nabór i można dołączyć w każdym momencie. Są to:

 • CHÓR „TUTTE LE CORDE” zaprasza na próbę w każdy poniedziałek o godz. 19:00.
 • ORKIESTRA DĘTA zaprasza na próbę w każdy piątek o godz. 18:00
 • KAPELA GDOWSKA
 • ZESPÓŁ TAŃCA I ŚPIEWU MAŁE ZRĘCZYCE
 • MALI GDOWIANIE zapraszają dzieci i młodzież od 3 roku życia w każdy piątek o godz. 17:00
 • GDÓW-ART to grupa artystyczna, która zrzesza artystów z różnych pokoleń i dziedzin m.in.: plastyków, muzyków, projektantów.

Więcej szczegółów i opisów zajęć można znaleźć na stronie Centrum Kultury w zakładce OFERTA KULTURALNA, która jest jeszcze cały czas aktualizowana: https://www.ck.gdow.pl/oferta-kulturalna-20172018/

CENNIK ZAJĘĆ dostępny na stronie CK: https://www.ck.gdow.pl/cennikzajec/

 

Autor: Redaktor 5

Udostępnij post na:

Skip to content