Nowe umiejętności, nowe zawody

Rynek zawodów jest rynkiem bardzo dynamicznym. Zapewne nieraz można się spotkać ze stwierdzeniem, że za 25 lat połowa dziś istniejących zawodów może zniknąć wskutek zmian technologicznych. Możemy przypuszczać, że nasze dzieci i wnuki będą zatem wykonywać pracę w zawodach, które jeszcze nie istnieją.

Gdy pytamy czym się zajmujesz, co raz częściej możemy usłyszeć o traffic managerach, brokerach informacji, artystach bonsai czy stylistach jedzenia.

W odpowiedzi na trendy rynku pracy, nowe zawody wprowadzano do klasyfikacji szkolnictwa branżowego. Ostatnio Minister Edukacji i Nauki podpisał rozporządzenie wprowadzające 6 nowych zawodów takich jak: Monter konstrukcji targowo-wystawienniczych, Technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego, Technik montażu i automatyki stolarki budowlanej, Technik izolacji przemysłowych, Technik elektroautomatyk okrętowy i Technik przemysłu jachtowego. W kwalifikacjach wyodrębnionych w nowo wprowadzonych zawodach (z wyjątkiem zawodu Technik automatyki okrętowej) możliwe będzie prowadzenie kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz kursów umiejętności zawodowych. Rozporządzenie w tej sprawie wchodzi w życie 1 września 2022 r. Możemy się z nim zapoznać klikając T U T A J.

A czy Wy w ostatnim czasie zdobyliście nowe nietypowe umiejętności? A może jesteście jedynymi w Polsce, którzy umieją wykonać wyjątkową rzecz lub usługę? Napiszcie w komentarzu pod wpisem na naszym Funpage`u na Facebooku.

Foto: Adobe Stock free.

 

 

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content