Nowa figura Matki Bożej Fatimskiej w Szczytnikach została poświęcona

W sobotę 16 października 2021 roku mieszkańcy Szczytnik i okolicznych miejscowości zgromadzili się wokół nowej figury Matki Bożej Fatimskiej. Po odmówieniu różańca, zebrani uczestniczyli we Mszy Świętej odprawionej w pobliskiej kaplicy świętego Józefa. Uroczystego poświęcenia dokonał proboszcz Parafii Przemienia Pańskiego w Brzeziu ksiądz Stanisław Maroszek. W uroczystości wzięli udział także Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas,  sponsorzy i słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Po dokonaniu poświęcenia organizatorzy zaprosili zabranych do Domu Strażaka na poczęstunek przygotowany przez gospodynie z Szczytnik, podczas którego nie zabrakło śpiewów.

Figura Matki Boskiej Fatimskiej znajduje się w obok kaplicy świętego Józefa w Szczytnikach. Na pisakowym postumencie umieszczono postać Maryji, a nieco niżej tabliczkę z napisem „Pani Fatimska Matko Jedyna wspieraj nas w drodze do Swojego Syna”.

W latach osiemdziesiątych nauka religii nie odbywała się w szkole jak współcześnie, dlatego dzięki zaangażowaniu mieszkańców Czyżowa, Świątnik Dolnych i Szczytnik udało się utworzyć tak zwany punkt religijny, a przy tej okazji także kaplicę w Szczytnikach – opowiada pani Krystyna Dziedzic.
– Działo się to w latach 1980 – 1985 za ówczesnego proboszcza Jana Szybowskiego. Po kilku latach, jak każdy budynek, także i ta kaplica nie wyglądała zachęcająco i wymagała koniecznego remontu. Szczególną inicjatywę podjęła grupa młodych mieszkańców Szczytnik, na czele z sołtysem Łukaszem Dzierżbińskim. Oczywiście w finansowe wsparcie remontu włączyli się wszyscy mieszkańcy, jednak w głównej mierze sfinansowali go sponsorzy. W tej pięknej kaplicy spotykamy się szczególnie w maju i w październiku, odmawiamy w niej także różaniec w intencji zmarłych mieszkańców. To właśnie po jednej z takich modlitw różańcowych, jedna z córek zmarłego, po raz pierwszy wspomniała o możliwości budowy figury Matki Boskiej Fatimskiej, a nam wszystkim ten pomysł bardzo się spodobał. Pomyśleliśmy, że w tym trudnym okresie pandemii, często jeździmy w inne miejsca, by pomodlić się przed fatimskim wizerunkiem Maryji i złożyć w jej ręce nasz los. Teraz nie będziemy już musieć wyjeżdżać, bo będziemy mieć go tu, u nas w Szczytnikach. Poza tym w niepewnych czasach ludzie zawsze fundowali różne kapliczki i figury, więc i my także chcieliśmy to zrobić. Co prawda objawienia w Fatimie miały miejsce na pastwisku, koło dużego dębu, a nasza figura stoi na uporządkowanym terenie, obok jarzębiny. Ważne jest jednak to, że w to piękne dzieło zaangażowali się ludzie młodzi, którzy chcą, by trud pracy ich dziadków przy budowie kaplicy nie poszedł na marne, by nadal w naszym sołectwie mieszkało się dobrze i zgodnie. Jestem pewna, że wszystkie nasze działania wspierała Maryja. Od tej pory, będziemy składać nasze troski w ręce Boga, za Jej pośrednictwem, modląc się już przy tej nowej figurze-
kontynuuje Pani Krystyna.

O historii powstania nowej kapliczki opowiada także sołtys Szczytnik Łukasz Dzierżbiński. – Dzięki dużemu zaangażowaniu mieszkańców Szczytnik, sponsorów oraz wsparcia Wójta Gminy Gdów Zbigniewa Wojasa udało nam się wykonać generalny remont dachu na naszej kaplicy św. Józefa, znajdującej się w naszej miejscowości. Po zakończeniu modernizacji, po jednej z modlitw różańcowych, doszliśmy do wniosku, że brakuje nam w otoczeniu kaplicy kapliczki. Uznaliśmy, że w tym szczególnym miejscu powinna znaleźć się figura Matki Bożej Fatimskiej i tak zrodził się pomysł jej zbudowania. Prace rozpoczęliśmy w tym roku. Jej wykonanie nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie i wsparcie finansowe ze strony mieszkańców Szczytnik i sponsorów, za które oczywiście serdecznie dziękuję. Cieszę się, że wspólnymi siłami otoczenie kaplicy wzbogaciło się o tą piękną figurę. Początkowo planowaliśmy poświęcić razem z figurą także odnowiony cmentarz cholerny, znajdujący się w polach, jednak, ze względu na okres żniwny, zrobimy to w późniejszym czasie. Na obecną chwilę, kończymy wykonywanie ogrodzenia, planujemy wykonać także chodnik. Sądzę, że już niebawem, może w połowie listopada, uda nam się zaprosić lokalną społeczność na kolejne ważne wydarzenie dla naszego sołectwa, jakim będzie poświęcenie odnowionego cmentarza cholernego.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content