W bibliotece szkolnej w Jaroszówce, zbiór książek i lektur do wypożyczenia dla dzieci jest całkiem duży. Ale niewiele osób wie, że wśród kolorowych książeczek kryją się prawdziwe skarby: Kroniki Szkolne.
Pierwsza przez nas odkryta to „Kronika 1 klas SzkoÅ‚y Powszechnej w Chrostowej”, druga- „Kronika Publicznej SzkoÅ‚y Powszechnej w WieÅ„cu”.
Stare, nieco zniszczone okÅ‚adki, pożółkÅ‚e kartki, zapisane wiecznym piórem… i ten zapach…tak charakterystyczny dla wiekowych książek- to wÅ‚aÅ›nie urok tych kronik.
Pierwsza wspomniana Kronika rozpoczyna siÄ™ tak…
„PrzystÄ™pujÄ…c do pisania kroniki muszÄ™ zaznaczyć na wstÄ™pie, że przychodzÄ…c tutaj jako kierowniczka szkoÅ‚y w roku 1918 roku na podstawie uchwaÅ‚y Rady Szkolnej OkrÄ™gowej w Bochni z dnia 28.VIII.1918/1486 nie zastaÅ‚am kroniki w tut. szkole. Nie wiem czy zostaÅ‚a zniszczona w czasie wojny Å›wiatowej 1914-1918, a wÅ‚aÅ›ciwie podczas inwazji rosyjskiej w r. 1914 w miesiÄ…cach od listopada do grudnia wÅ‚Ä…cznie, w których to miesiÄ…cach odbywaÅ‚y siÄ™ na tym terenie zaciÄ™te walki miedzy RosjÄ… a AustriÄ… i Niemcami. Wydarzenia dotyczÄ…ce tutejszej szkoÅ‚y aż do mego przybycia podane bÄ™dÄ… ogólnie, zaczerpniÄ™te z opowiadaÅ„ starszych ludzi.”
„Rok szkolny 1934/35 rozpoczÄ™liÅ›my w ciężkich warunkach. Obie wsie Chrostowa z obszarem dworskim DÄ…browicÄ… i gmina Stradomka leżące nad ujÅ›ciem rzeki Stradomki i obszar dworski nad RabÄ… byÅ‚y dotkniÄ™te powodziÄ…, 2 mosty nad rzekÄ… StradomkÄ… zostaÅ‚y zniszczone zupeÅ‚nie….”
Druga Kronika z Wieńca rozpoczyna się wpisem z 1935 roku i jest prowadzona,aż do 1974. Zawiera ona wiele interesujących wątków, między innymi z czasów wojny i okupacji niemieckiej:
„Ogólnie chcÄ™ scharakteryzować te lata szkolne tak smutne i ciężkie dla caÅ‚ego Narodu naszego. Nauka w szkole tutejszej odbywaÅ‚a siÄ™ prawie normalnie, ale w trudnych warunkach jakie zaistniaÅ‚y wskutek wojny. Brak podrÄ™czników, zeszytów dawaÅ‚ siÄ™ bardzo we znaki. Dzieci chodziÅ‚y nieregularnie. ZimÄ… nauka byÅ‚a przerywana  z braku opaÅ‚u.To fatalnie odbiÅ‚o siÄ™ na postÄ™pach dzieci, bowiem na wiosnÄ™ nie daÅ‚o siÄ™ uzupeÅ‚nić tych luk…..Mimo wszystko szkoÅ‚a speÅ‚niaÅ‚a swojÄ… misjÄ™: podtrzymywaÅ‚a ducha patriotycznego i szerzyÅ‚a oÅ›wiatÄ™. wÅ›ród starszych (kurs wieczorowy dla dorosÅ‚ej mÅ‚odzieży), byÅ‚a szkoÅ‚a ostojÄ… polskoÅ›ci i wiary w zwyciÄ™stwo nad odwiecznym wrogiem. Mimo zakazu przywoziÅ‚em książki do czytania caÅ‚ej wsi, a nawet i okolicznym wsiom, amatorom czytelnictwa…”
Rok 1963-1964
„27 X byÅ‚o zebranie, na którym omówiono jaki czyn spoÅ‚eczny bÄ™dzie, w zwiÄ…zku z budowÄ… nowej szkoÅ‚y. Nowa szkoÅ‚a ma być w Jaroszówce. Już do niej budujÄ… drogÄ™. Gospodarze niektórzy ofiarowali dniówki.”
Nie sposób w jednym artykule opisać treści Kronik. Proszę wierzyć, że takie wspomnienia są bardzo fascynujące. Jeden z mieszkańców Wieńca postanowił zadbać, aby zapis tych ksiąg przetrwał, i stał się możliwy do pokazania szerszej publiczności. W tym celu zeskanowano historyczne księgi.
Jeśli nasi czytelnicy będą zainteresowani tematem, możemy poczynić starania, aby te scany pokazać na naszej stronie.
[Not a valid template]