Niewiarów: życie wsi toczy się wokół remizy

O tym, czym żyje Niewiarów, co się dzieje we wsi, rozmawiamy z paniami z KGW: Iwoną Turakiewicz, Izabelą Czerwińską, Moniką Długosz i Jolantą Woźniak.

– Ostatnim dużym wydarzeniem było zorganizowanie uroczystości Bożego Ciała. W naszej parafii co roku odpowiada za to inna wieś – opowiada pani Izabela. – Teraz to zadanie przypadło w udziale mieszkańcom Niewiarowa. Nie tylko przygotowaliśmy cztery ołtarze, ale także nieśliśmy w procesji chorągwie, feretrony i figury Matki Bożej.

– Nasza jednostka OSP dbała o bezpieczeństwo w czasie procesji – dodaje pani Jolanta. – To dla wsi duże przedsięwzięcie, wymagające wiele pracy – warto się go podjąć, bo jednoczy mieszkańców – jest wspólny cel, jest wspólne działanie. W związku z tym, że Dzień Dziecka zbiegł się w czasie z uroczystością Bożego Ciała, nie przygotowaliśmy dla dzieci imprezy, choć to już tradycja, którą zamierzamy kontynuować w gronie KGW, OSP i Rady Sołeckiej.

Pani Iwona, przewodnicząca KGW dodaje: – W poprzednich latach robiliśmy Andrzejki dla mieszkańców. Co roku spotkamy się też z okazji Dnia Kobiet, które często połączone jest z naszym zebraniem sprawozdawczym. Dobrze, że mamy tę remizę, bo to ośrodek życia wsi. Tutaj też spotyka się Koło Pszczelarskie działające na terenie gminy (warto wspomnieć, że właśnie w Niewiarowie są trzy panie „pszczelarki”, które wśród kolegów pszczelarzy stanowią zdecydowaną mniejszość w kole) i tu , w remizie przygotowujemy np. do Przeglądu Kolęd i Pastorałek, w którym często bierzemy udział.

Na naszych próbach zjawia się często Kuba Kurnik i podpowiada nam, co możemy poprawić, jak np. prawidłowo brać oddech. To cenne wskazówki od profesjonalisty – mówi pani Monika.

Kuba Kurnik jest mieszkańcem gminy, a w ostatnich tygodniach zwyciężył wraz z zespołem Obsesja w programie telewizyjnym Disco Star. Jest nauczycielem dziecka jednej pań z KGW i tak zawitał do Niewiarowa na próby grupy śpiewaczej.

Remiza w Niewiarowie niedawno zyskała nowy wygląd. Generalny remont wewnątrz przeprowadzono w 2017, a w tym roku położona została nowa elewacja – mówi Izabela Czerwińska, radna gminy. – Przy remoncie wymieniono także drzwi strażackie. Wszystko było finansowane ze środków gminnych lub pozyskanych przez gminę, przy wkładzie własnym OSP. Modernizacja była bardzo ważna, teraz mamy większe możliwości działania. W planach jest jeszcze mniejszy remont – odświeżenie drugiej sali i doposażenie kuchni. Już otrzymaliśmy dofinansowanie na chłodnie.

Panie, podobnie jak ich koleżanki z innych kół, chętnie reprezentują gminę na różnych imprezach, np. na Giełdzie Agroturystycznej w Krakowie, organizują stoisko na kiermaszach świątecznych, biorą udział w jubileuszach innych KGW, uczestniczą we wspólnych projektach społecznych, jak choćby wydanie folderu potraw wigilijnych. Co roku spotykają się także, aby wspólnie przygotować wieniec dożynkowy do kościoła.

– W 2017 roku gmina urządziła przy naszej remizie plac zabaw dla najmłodszych. Dzieci chętnie z niego korzystają – mówi pani Iza.– Szkoda tylko, że boisko, które kiedyś tętniło życiem nieco opustoszało. Dzieci teraz więcej czasu spędzają przed komputerem.

Ale nie wszyscy młodzi siedzą w domach…

Przy jednostce OSP Niewiarów działa drużyna MDP, która składa się z blisko 20 chłopców i dziewcząt. Najbardziej aktywni są zawsze przed zawodami sportowo-pożarniczymi, wtedy wszyscy się schodzą i wspólnie trenują. To okres, kiedy pojawia się najwięcej pytań, kto i jak może wstąpić do MDP. Strażacy nie narzekają na brak młodych zainteresowanych służbą. Mniej więcej tyle samo osób wstępuje, ile opuszcza po ukończeniu 16 lat drużynę. Oprócz treningów do zawodów opiekunowie MDP prowadzą spotkania, na których młodzi uczą się udzielać pierwszej pomocy oraz zapoznają się ze sprzętem ratowniczo-gaśniczym. Młodzież jest też doszkalana z musztry.

Mieszkańcy Niewiarowa udowodnili swą solidarność. Po bardzo ciężkim wypadku jednego ze swoich sąsiadów, Łukasza Mardosza, zorganizowali dwie zbiórki na pomoc w jego leczeniu i rehabilitacji, a także koncert charytatywny w kościele parafialnym. To budujące, kiedy wiadomo, że można liczyć na siebie nawzajem.

Rozmawiała: Iwona Warchał

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content