Nie wypalaj traw!

Już od lat okres wiosenny to niestety czas, w którym ludzie nagminnie wypalają trawy. Każdego roku prowadzone są akcje informacyjne, które przestrzegają przed wypalaniem traw, jednak bezskutecznie.

Dlaczego wypalanie traw jest takie niebezpieczne?

Rolnicy uważają, że wypalaniem traw szybciej zwalczą chwasty. Otóż jest to błędne myślenie, gdyż ziemia potrzebuje kilku lat by powrócić do plonów sprzed pożaru. Niektórzy rolnicy uważają, że ogień to najtańszy środek do zwalczania chwastów. Nic bardziej mylnego. Okazuje się bowiem, że  aby  grunty rolne były utrzymywane w tzw. dobrej kulturze rolnej, przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska naturalnego, zabronione jest wypalanie traw.

Marzec i kwiecień to okres, w którym straż pożarna bardzo często wyjeżdża do akcji –  głównie do pożarów traw. Wystarczy kilka ciepłych, suchych dni i od razu strażacy mają pełne ręce roboty. Od początku stycznia na terenie powiatu takich interwencji było kilkadziesiąt.

Niestety również każdego roku w  takiego rodzaju pożarach giną ludzie, którzy chcą wypalić swoje uprawy. Bywa tak, że niestety zaskoczy ich wiatr lub toksyny z dymu przedostaną się do ich organizmu.

Ponadto należy przypomnieć, że wypalanie traw jest karalne. Grzywna może wynieść nawet 5000 zł. W przypadku, gdy pożar zagraża życiu albo zdrowiu ludzi kara za to może być bardziej surowa. Jak wynika z art. 163 § 1 Kodeksu Karnego osoba, która stwarza zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi może podlegać karze nawet do 10 lat.

[Not a valid template]

źróło: ARiMRStraż Pożarna

fot. OSP Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content