Najpiękniejsza pisanka z soli 2017

 

W Zamku Żupnym w Wieliczce odbyła się 18. edycja konkursu na „Najpiękniejszą pisankę z soli”. Kolorowe, radosne, wiosenne pisanki przypominają już o Świętach Wielkanocnych.
W tegorocznym konkursie zorganizowanym przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka wzięło udział 53 uczestników (ilość miejsc jest ograniczona do 50) z 10 szkół podstawowych z Gmin: Wieliczka, Biskupice, Dobczyce, 1 gimnazjum w Dobranowicach, 5 Domów Kultury: w Krakowie, Zabierzowie Bocheńskim i Woli Batorskiej oraz 2 szkół działających przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie i przy szpitalu na ul. Kopernika. Wyniki konkursu na www.muzeum.wieliczka.pl
Zadaniem Muzeum jest przygotowanie jajek z soli, do uczestników natomiast należy wymyślenie projektu pisanki i przyniesienie materiałów do jego wykonania.
Prace jak co roku są różnorodne i ciekawe co jest wynikiem pomysłowości ich autorów. Niektóre z nich ożyły przybierając postać zajączków, kurczaków, baranka, jest też górnik i klown oraz po raz pierwszy złota rybka. W jednej z pisanek ozdobionej koroną i pierścionkiem można dopatrywać się nawiązania do słynnej wielickiej legendy. Zaskakuje piękną, delikatną kompozycją pisanka ozdobiona prawdziwymi wiosennymi kwiatami.
Zdobienia pisanek wykonano techniką malowania i klejenia. Użyto różnorodnych materiałów takich jak słoma, sznurek i skorupki z jaj, kolorowych piórek a także wstążek, sztucznych i prawdziwych kwiatów, papierów kolorowych oraz cekinów.
Do zobaczenia pisanek zapraszamy w dniach od 11 do 23 kwietnia 2017 r. do Zamku Żupnego w Wieliczce​.
Patronat medialny: TVP Kraków, Radio Kraków, Stowarzyszenie Polskich mediów, TTG

muzeum żup krakowskich wieliczka

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content