Na świętego Mikołaja czeka dzieci cała zgraja

Zbliżają się Święta, a najlepszym tego przykładem jest 6 grudnia. Na ten dzień czekają wszystkie dzieci, ponieważ dobrze wiedzą, że zostaną obdarowane prezentami. Jednak na początek zadajmy sobie pytanie kim był i skąd pochodził święty Mikołaj?

Mikołaj, późniejszy święty, żył w IV wieku naszej ery w mieście Mira w Azji Mniejszej. Urodził się w mieście Patara około roku 270 jako jedyne dziecko swoich rodziców.

Kroniki podają, że już od dzieciństwa odznaczał się pobożnością i wrażliwością na ludzką niedolę. Kiedy wybrano go na biskupa Miry otaczał szczególną opieką ludzi ubogich, nie żałując na pomoc własnego majątku.

Mikołaj zmarł 6 grudnia około 350 roku. W 1687 roku jego relikwie zostały przewiezione do Bari we Włoszech. Kult tego świętego bardzo szybko rozprzestrzenił się w całym Kościele.

Obdarowywanie dzieci prezentami oraz wystawianie  przy kominku bucików lub skarpet na prezenty. Jak narodziły się takie zwyczaje?

Zwyczaj odwiedzania dzieci przez św. Mikołaja rozpoczął się w XII wieku. Święty Mikołaj odwiedzał przyklasztorne szkoły, dowiadywał się, czy uczniowie byli grzeczni, posłuszni, pracowici, czy odrabiali zadania i odmawiali modlitwy. Wkrótce zwyczaj ten przeniesiono do domów. Tu grzeczne dzieci wystawiały w wigilię dnia św. Mikołaja (5 grudnia wieczorem) wypastowane buciki, a Mikołaj wypełniał je słodyczami, drobnymi prezentami. Niegrzecznym wsuwał do buta cebulę, rzepę lub rózgę.

Jeśli chodzi o prezenty w skarpetach  jedna z legend głosi, że pewien człowiek, który popadł w nędzę, postanowił sprzedać swoje trzy córki do domu publicznego. Gdy Mikołaj dowiedział się o tym, nocą wrzucił przez komin trzy sakiewki z pieniędzmi. Wpadły one do pończoch i trzewiczków, które owe córki umieściły przy kominku dla wysuszenia. Stąd w krajach, gdzie w powszechnym użyciu były kominki, powstał zwyczaj wystawiania przy nich bucików lub skarpet na prezenty. Tam, gdzie kominków nie używano, św. Mikołaj po cichutku wsuwa prezenty pod poduszkę śpiącego dziecka.

Lokalne zwyczaje i tradycje mikołajkowe.

W Rosji św. Mikołaj był otoczony kultem jako patron uciśnionych i skrzywdzonych, ale przejętą z zachodu postać rozdającą dzieciom prezenty nazwano Dziadkiem Mrozem, ze względu na podobieństwo do bajkowej postaci nazywanej Moroz Krasnyj Nos. Zgodnie z tradycją, rozdaje on prezenty wraz ze Śnieżynką.

W tradycji bizantyńskiej jego odpowiednikiem jest Święty Bazyli, który obdarowuje prezentami dzieci w dniu 1 stycznia.

W Wielkopolsce, na Kujawach, na Pałukach, na Kaszubach i na Pomorzu Zachodnim prezenty na Boże Narodzenie tradycyjnie przynosi Gwiazdor, święty Mikołaj przynosi prezenty 6 grudnia.

W Małopolsce prezenty pod choinką zostawia Aniołek, natomiast w nocy z 5 na 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.

Na Górnym Śląsku i w Czechach prezenty na Boże Narodzenie przynosi Dzieciątko utożsamiane z postacią Jezusa Chrystusa. 6 grudnia prezenty przynosi święty Mikołaj.

Na Dolnym Śląsku oraz na Opolszczyźnie prezenty w Boże Narodzenie przynosi Gwiazdka.

Mieszkańcom Płaskowyżu Tarnogrodzkiego natomiast na Boże Narodzenie prezenty przynoszą krasnoludki. Mikołaj jedynie 6 grudnia.

Istnieje również, zwłaszcza na północy i zachodzie Polski opinia, że św. Mikołaj przynosi prezenty dwa razy w roku, na Boże Narodzenie oraz w swoje święto patronalne tj. 6 grudnia.

W Hiszpanii prezenty przynoszą Trzej Królowie 6 stycznia. Dzieci nie znajdują żadnego prezentu pod choinką.

A Wy jak myślicie? Byliście grzeczni w tym roku? Przyjdzie do was Mikołaj? 😉

[Not a valid template]

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content