artykuł sponsorowany
Wzięcie kredytu hipotecznego to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. To długoterminowe zobowiązanie, które będziesz spłacał nawet przez kilkadziesiąt lat. Przez ten czas Twoja sytuacja finansowa może ulec poprawie, co warto wykorzystać do wcześniejszej spłaty zadłużenia. Takim rozwiązaniem jest nadpłata kredytu hipotecznego. Na czym to polega i czy warto się zdecydować na zmianę harmonogramu rat? Odpowiadamy!
Nadpłata kredytu hipotecznego – co to jest?
Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością pozytywnego przejścia wygórowanych procedur, podczas których zostanie szczegółowo prześwietlona Twoja zdolność kredytowa. Na tej podstawie banki weryfikują Twoje możliwości finansowe i dostosowują wysokość rat tak, aby były możliwe do spłaty. Kredyt hipoteczny jest zaciągany na wiele lat, dlatego trudno przewidzieć, jak w przyszłości będzie się prezentowała Twoja sytuacja materialna. Jeżeli ulegnie poprawie lub otrzymasz większy zastrzyk gotówki, możesz ją przeznaczyć na wcześniejszą spłatę zadłużenia. Nadpłata kredytu hipotecznego to nic innego jak przelewanie do banku wyższych kwot niż te określone w harmonogramie. W ten sposób będziesz stopniowo zmniejszał saldo zadłużenia, dzięki czemu skrócisz okres kredytowania. Więcej informacji o nadpłacie kredytu hipotecznego przeczytasz w internecie lub na stronie banku, z którego usług korzystasz.
Nadpłata kredytu hipotecznego – na czym to polega?
Podpisując umowę z bankiem zobowiązujesz się, że będziesz terminowo wywiązywał się z harmonogramu rat. Wpłaty muszą być dokonywane w ustalonej kwocie, jednak istnieje możliwość podniesienia ich wysokości. Nadpłacanie kredytu hipotecznego polega na przelewaniu instytucji większej kwoty niż ta ustalona w umowie. W ten sposób dług będzie się stopniowo zmniejszał, dzięki czemu szybciej zakończysz okres kredytowania.
Większość banków udostępnia swoim kredytobiorcom internetowy panel klienta do obsługi zadłużenia. Za jego pośrednictwem dokonywane są przelewy na poczet spłaty kredytu hipotecznego, dzięki czemu łatwo możesz kontrolować saldo zobowiązania. Często dostępna jest tam też opcja nadpłaty kredytu, gdzie możesz określić wysokość nadwyżki. Niektóre banki wymagają wcześniejszego poinformowania o chęci nadpłacenia raty, a nawet podpisania aneksu do umowy. Zanim więc zdecydujesz się zmienić harmonogram i wpłacać większe kwoty, powinieneś sprawdzić, jakie zasady wcześniejszej spłaty obowiązują w Twoim banku.
Nadpłata kredytu hipotecznego – zalety
Nadpłacanie kredytu to dobre rozwiązanie, gdy dysponujesz większą gotówką. Sam decydujesz, kiedy i w jakiej kwocie chcesz przelać nadwyżkę i czy będziesz to robił regularnie czy jednorazowo. Nawet niewielkie nadpłaty stopniowo zmniejszają saldo zadłużenia, dzięki czemu masz szansę szybciej zakończyć spłatę kredytu. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, wśród których można wymienić:
- wcześniejsze wyjście z zadłużenia,
- obniżenie odsetek i wysokości rat,
- poprawa zdolności kredytowej,
- odzyskanie stabilności finansowej,
- komfort psychiczny,
- budowanie pozytywnej historii w bazach BIK,
- łatwiejszy dostęp do produktów finansowych ze względu na brak zadłużenia na koncie.
Niektóre banki pobierają prowizję za nadpłaty kredytu, jednak nie może być ona większa niż 3%. Dodatkowe opłaty nie mogą być naliczane, jeżeli zadłużenie spłacasz ponad 3 lata. Koszty nadpłacania kredytu są więc minimalne, dlatego nie musisz się obawiać, że przez nie wzrośnie całkowita kwota do oddania.
Nadpłata kredytu hipotecznego – które banki ją oferują?
Nie wszystkie banki umożliwiają klientom wcześniejszą spłatę zadłużenia. Przed podpisaniem umowy warto więc sprawdzić jakie warunki obowiązują w przypadku nadpłacania rat i na jakich zasadach się to odbywa. Chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny? Oferty znajdziesz na finanse.rankomat.pl, gdzie sprawdzisz także szczegóły wybranej oferty. Na stronie dostępny jest aktualny ranking produktów finansowych od różnych banków. Możesz więc samodzielnie porównać ze sobą propozycje kredytów hipotecznych i zdecydować, który wariant jest dla Ciebie najkorzystniejszy.
artykuł sponsorowany