Msza Święta Dyplomowa siostry Natany Szaro z parafii Niegowić

Sposób gry na organach kościelnych, akompaniamentu do pieśni, przygrywek oraz prowadzenie chóru – to tylko niektóre z elementów, które były oceniane podczas Mszy Świętej Dyplomowej siostry Natany Szaro – organistki z kościoła w Niegowici. Uroczysta Msza Święta zgromadziła wielu wiernych, a pomyślnie zdanego egzaminu pogratulował między innymi gospodarz naszej gminy – Wójt Zbigniew Wojas. 

Dzień 26 maja wszystkim kojarzy się z dniem Mamy i słusznie. Od wczoraj mnie będzie kojarzył się z moim egzaminem liturgicznym. Pewnie każdy zastanawia się, na czym taki egzamin polega. Studiuję muzykę kościelną i aby zakończyć studia muszę zdać właśnie egzamin liturgiczny, następnie  egzamin organowy i na koniec obronić pracę magisterską. W czwartek przeszłam przez pierwszy etap. Ocena z tego egzaminu dotyczy mojej gry podczas Mszy św., czyli w jaki sposób akompaniuję do pieśni, jakie robię przygrywki, czy dobrze odpowiadam na śpiew celebransa, a także w jaki sposób pracuję z chórem. Mile widziany jest również jakiś utwór organowy. Ogromnie cieszę się, że mogłam zdawać ten egzamin na Mszy św. w naszej niegowickiej parafii. Podczas liturgii śpiewał nasz chór parafialny, który przygotowywałam wraz ze studentami Instytutu Muzyki Kościelnej. Wyzwanie było wielkie, bo i repertuar nie łatwy

– wspomina siostra Natana. Z Bożą pomocą wszystko jednak przebiegło pomyślnie.

Na szczęście udało się nam ze wszystkim zdążyć i zaśpiewać Bogu i Maryi najlepiej jak potrafimy. Dziękuję wszystkim, którzy pomogli przygotować mi ten egzamin oraz wszystkim, którzy na niego przybyli, by wspólnie ze mną modlić się podczas tej uroczystej liturgii.  Przede mną jeszcze dwa etapy. Dyplom organowy już 22 czerwca, również w Niegowici. Serdecznie zapraszam. 

Program egzaminu, który odbył się 26 maja 2022r. w kościele Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Niegowici składał się z  Pieśni na wejście: Radośnie Panu hymn śpiewajmy,  Kyrie: Missa Ioannis Pauli Secundi – komp. Henryk Jan Botor (chór),  Alleluja: komp. s. Natana Szaro (chór), na Przygotowanie darów: Offertorium Benedic anima mea (schola gregoriańska), Sanctus: Missa Ioannis Pauli Secundi – komp. Henryk Jan Botor (chór), Agnus Dei: Missa Ioannis Pauli Secundi – komp. Henryk Jan Botor (chór), Komunia: Adoro te devote – komp. Thomas. Kuras (chór), na Uwielbienie: O Boże dzięki Ci składamy a Zakończenie Regina caeli – komp. Tomasz Flasza (chór). Wybrzmiał też utwór organowy: Carillon – komp. Louis Vierne. 

Siostrze Natanie gratulujemy oraz oczywiście życzymy powodzenia w dalszych etapach egzaminu. 

 

Foto: Mój Gdów, Centrum Kultury w Gdowie, GHOST (siostra Natana grająca na organach). 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content