Mistrzowie matematyki z gminy Gdów. Uczniowie z Winiar i Niegowici z tytułem Rachmistrza 2024

Znamy wyniki XXI edycji Powiatowego Konkursu Matematycznego „Rachmistrz”, który odbył się tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 2 w Niepołomicach. Aż w dwóch kategoriach wiekowych zwyciężyli – uzyskując tytuł Rachmistrza 2024 – uczniowie z placówek oświatowych z gminy Gdów. Krzysztof Król ze Szkoły Podstawowej w Winiarach zdobył miano mistrza matematyki wśród czwartoklasistów, a Michał Obrał ze Szkoły Podstawowej w Niegowici – wśród uczniów klas V.

„Rachmistrz” to konkurs z wielkimi tradycjami i renomą. Jego początki sięgają lat 90. XX wieku, gdy SP w Niepołomicach przez lata organizowała taką rywalizację na szczeblu gminnym, a od 2004 roku konkurs zyskał zasięg powiatowy.

Ostatni etap XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego „Rachmistrz” (na rok szkolny 2023/2024) odbył się w środę (5 czerwca). W finale rywalizowało 45 uczniów klas IV-VIII ze szkół podstawowych ze wszystkich gmin powiatu wielickiego, którzy wcześniej wygrali ten konkurs najpierw na etapie szkolnym, a potem gminnym. W każdej z kategorii wiekowych – na poziomie każdej klasy – wyłoniono najlepszych matematyków, których uhonorowano tytułem Rachmistrza, a także po dwóch wicerachmistrzów.

Motto tego konkursu stanowią słowa Arystotelesa – „Matematyka jest miarą wszystkiego”. Uczestnicy tej rywalizacji muszą wykazać się wiadomościami i umiejętnościami z zakresu m.in. sprawnego liczenia, rozwiązywania zadań tekstowych, logicznego myślenia i rozumienia pojęć matematycznych, a także zastosowania wiedzy matematycznej w praktyce.

za zdjęciu: laureaci XXI Powiatowego Konkursu Matematycznego „Rachmistrz”; fot. materiały SP nr 2 w Niepołomicach, SP w Winiarach, SP w Niegowici.

 

Autor: Redaktor 6

Udostępnij post na:

Skip to content