Do uratowania Gdowa przyczyniły się dzieci z szkół podstawowych z Gdowa i z Niegowici. Grając w grę mobilną grę terenową na gdowskim Zarabiu, pomogły odnaleźć miecz rycerza Zbigniewa oraz ulokować Gdów.
Gra terenowa po raz pierwszy organizowana jest przez Centrum Kultury na Zarabiu. To jest takie wydarzenie historyczne związane z 750-rocznicą lokacji Gdowa. Chcemy młodzież zachęcić, żeby szukali miejsc związanych z historią, z Gdowem. To chyba się udało, bo bardzo duże zainteresowanie jest, a z tego, co wiem, młodzież bardzo lubi tego typu gry w terenie. Sądzę, że poprzez taką grę wiele mogą się dowiedzieć o naszej miejscowości, o historii
– wyjaśniał Zbigniew Wojas, Wójt Gminy Gdów.
W grze udział wzięło 120 uczniów, których powitała Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie Wioleta Chmiela. Zadaniem uczestników było dotarcie do wyznaczonych punktów na Zarabiu oraz odpowiedzenie na pytania dotyczące Gdowa, jego historii oraz osób z nim związanych. W odpowiedzi na pytania pomagały postacie Zarabianki oraz drwala. W rzeczywistości kibicował także Gryfik, z którym potem uczestnicy gry chętnie się fotografowali, podobnie jak z postacią rycerza Zbigniewa. Na uczestników, którzy najlepiej poradzili sobie z pytaniami czekały dyplomy oraz nagrody, które wręczył Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas. Po pokonaniu 4 kilometrów oraz udzieleniu odpowiedzi na wiele pytań, zmęczone dzieci z przyjemnością usmażyły kiełbaski na ognisku. Sadząc po radosnym minach, taka forma przekazu wiedzy najwyraźniej przypadła im do gustu.
Relację z wydarzenia zorganizowanego 21 czerwca można zobaczyć na filmie TUTAJ.
Aktualnie każdy może zmierzyć się z pytaniami i podjąć wyzwanie uratowania Gdowa. Aby zagrać w grę wystarczy udać się na Zarabie w Gdowie, posiadać smartfon lub tablet z systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) i Android (w wersji 6.0 wyższej) i mieć uruchomioną funkcję GPS. Niepełnoletni uczestnicy powinny pamiętać o przyniesieniu ze sobą PISEMNEJ ZGODY RODZICA, którą można pobrać TUTAJ. Jeszcze przed udaniem się na Zarabie można zainstalować darmową aplikację ActionTrack, dostępną w Google Play i AppStore oraz TUTAJ.
Kod QR:
Stworzenie mobilnej gry terenowej było jednym z zadań Centrum Kultury w Gdowie w ramach realizacji grantu „Konwersja cyfrowa domów kultury” dofinansowanego z Funduszy Europejskich, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Gra jest częścią zadania „Cyfrowa Akcja – Kulturalna Reakcja”. Koszt realizacji projektu pod nazwą „Cyfrowa Akcja – Kulturalna Reakcja” wynosi 122 700 zł, a kwota dofinansowania to 116 700 zł. W ramach projektu zakupiono już pętlę indukcyjną, która ułatwi odbiór wydarzeń kulturalnych osobom niepełnosprawnym oraz elementy wyposażenia cyfrowego studia nagrań. Rozpoczęły się również szkolenia dla pracowników z tworzenia gier terenowych, tworzona jest również aplikacja do znajdujących się na naszym terenie zabytków kulturalnych, historycznych i sakralnych. Centrum Kultury podczas szkoleń organizowanych przez Narodowe Centrum Kultury opracowało strategię cyfrową. Celem projektu jest wyposażenie Centrum Kultury w Gdowie w kompetencje i umiejętności niezbędne do prowadzenia i rozwijania statutowych działań jednostek w zakresie edukacji kulturalnej oraz animowania działań kulturalnych w społecznościach lokalnych poprzez kompleksowe szkolenia i doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań edukacyjnych i animacyjnych online lub w sposób cyfrowy. Projekt Konwersja cyfrowa domów kultury finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.2 „Innowacyjne rozwiązania na rzecz aktywizacji cyfrowej” III Osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Realizacja projektu odbywa się pod patronatem medialnym „Dziennika Polskiego” oraz opieką redakcyjną radia „RMF FM”.
REGULAMIN GRY dostępny jest TUTAJ.
ZGODA RODZICA dostępna jest TUTAJ.
Gratulujemy zwycięzcom gry. Zachęcamy, by każdy spróbował swoich sił i sprawdził wiedzę o Gdowie, pamiętając o zabraniu telefonu i założeniu wygodnego obuwia.
Foto: Mój Gdów.