Marzy mi się sekcja rytmiczna… Rozmowa z Adamem Czyżowskim, dyrygentem Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej Gminy Gdów

– Jakie były początki Pana wielkiej życiowej miłości jaką jest muzyka?

 – Mój tata, Jerzy był muzykiem, więc muzyka towarzyszyła mi od zawsze. Gdy miałem 5 lat, w przedszkolu muzycznym przy ul. Brackiej w Krakowie zacząłem się uczyć gry na fortepianie. A później była szkoła muzyczna i liceum na Basztowej w klasie klarnetu. Dalej – Akademia Muzyczna – dyrygentura chóralna. Teraz, już dla przyjemności, zajmuję się też aranżacją utworów dla orkiestry i szkoły.

-Największy sukces zawodowy to…

– Trudno znaleźć ten największy. Powodów do satysfakcji było sporo, bo orkiestry pod moją batutą zdobywały nagrody w konkursach międzynarodowych, ogólnopolskich, wojewódzkich, powiatowych. Zresztą każdy występ to powód do radości, a występujemy 30-40 razy w roku przy różnych okazjach, nie tylko w gminie Gdów.

– Wielu mieszkańców naszej gminy wie, że objął Pan prowadzenie orkiestry po swoim ojcu. Jakie były Pana początki pracy w Gdowie?

–  Kiedy zmarł mój tata, gdowska orkiestra przygotowywała się do jubileuszu 40-lecia istnienia. Prezes orkiestry, pan Tadeusz Ciężarek poprosił mnie, abym przygotował zespół i poprowadził w czasie jubileuszu. Po tych obchodach zwrócono się do mnie ponownie, abym nadal prowadził orkiestrę. I tak już jestem 10 lat… Wcześniej pracowałem m.in. z orkiestrą z Myślenic, z Dobczyc, a  przed Gdowem przez 12 lat byłem dyrektorem artystycznym Orkiestry Reprezentacyjnej Kopalni Soli w Wieliczce. Dopóki nie zostałem dyrektorem Szkoły Muzycznej, prowadziłem równocześnie dwie orkiestry: naszą w Gdowie i tę w Wieliczce. A jakie były początki? Wspominam je bardzo dobrze, chociaż na pewno pracowało się inaczej niż teraz. Dopiero po kilku latach, kiedy pierwsi absolwenci opuścili mury naszej Szkoły Muzycznej, zaczęła się wymiana pokoleniowa.  Do orkiestry przyszło dużo młodzieży w wieku 15-18 lat i w tej chwili stanowią oni 60, może nawet 70 procent zespołu. Pozostali grają u nas od 15 do nawet 30 lat.

– Co przyciąga młodych ludzi w szeregi orkiestry?

– Na pewno zachętą jest zmiana repertuaru. Teraz gramy dużo muzyki filmowej i rozrywkowej. Wcześniej była głównie muzyka marszowa, którą teraz też wykonujemy, ale nie jest to trzon repertuaru. Ponadto nowi członkowie to absolwenci naszej Szkoły Muzycznej w Gdowie, którzy już nie kontynuują edukacji muzycznej, a chcą dalej grać.  Dzięki temu, że jestem jednocześnie kapelmistrzem i dyrektorem szkoły, bardzo dobrze znam młodzież, która do nas przychodzi, a oni mnie. To ułatwia nam pracę. Rzadziej przychodzą nowe osoby, bo gra ktoś z rodziny, aczkolwiek mamy w zespole tatę z córką, a być może niebawem dołączy do nas druga córka.

– Gdzie i jak często występujecie?

– Występów jest ok. 30-40 w roku. Jesteśmy obecni na wszystkich uroczystościach strażackich, gminnych, kościelnych. Obok tego koncertujemy w czasie imprez odbywających się w gminie, jak np. Dni Gdowa, czy w czasie Festiwalu w Podolanach oraz bierzemy udział w konkursach.

– Jakie wyzwania stawia Pan przed orkiestrą na najbliższe lata?

– Dalej chcemy podnosić poziom artystyczny oraz rozwijać i wzbogacać repertuar. Marzy mi się, żeby w ciągu najbliższych kilku lat orkiestra występowała w przemarszach z sekcją rytmiczną, takie występy z czterema werblamimam na myśli robienie małego show.  Chcemy także założyć grupę mażoretek.

– Proszę zdradzić, co  szykujecie na koncert z okazji Waszego jubileuszu?

– Na pewno będzie można posłuchać w naszym wykonaniu muzyki filmowej, m.in. z filmu Piraci z Karaibów i z filmu Rocky Oko Tygrysa, jeden z przebojów Adele: Rolling in the Deep. Przewidujemy także występ mażoretek i koncert Orkiestry z Niepołomic. Z chórem Tutte le Corde chcemy wykonać muzykę Conquest Of Paradise. A na zakończenie, wspólnie z orkiestrą z Niepołomic zagramy Marsz Triumfalny z Opery Aida Giuseppe Verdiego. Solista z Niepołomic wraz z połączonymi orkiestrami wykonana przebój Yesterday zespołu The Beatles oraz Final Countdown zespołu Europe. Już dziś zapraszamy wszystkich na ten jubileuszowy koncert. Odbędzie się on w nowej hali sportowej w Gdowie. Będzie to impreza otwarta i mam nadzieję, że emocji i przeżyć artystycznych nie zabraknie.

[Not a valid template]

 

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content