„Małe Zręczyce” reprezentowały Gminę Gdów w chorwackim Koprivnicki Ivanec

 W dniach 31.08 – 2.09.2019 r. Zespół Tańca i Śpiewu „Małe Zręczyce” wraz z Kapelą Zręczycką uczestniczył w międzynarodowym projekcie kulturalnym w Chorwacji w miejscowości Koprivnicki Ivanec. Celem spotkania zespołów z Polski, Słowacji, Węgier i Chorwacji była integracja oraz prezentacja rodzimego folkloru.

W pierwszym dniu pobytu po uroczystym powitaniu przez wójta gminy Koprivnicki Ivanec oraz wspólnym obiedzie wszystkie zespoły wyruszyły na paradny półtoragodzinny spacer przez miejscowość z kilkoma przystankami. Pierwszym z nich był kościół parafialny, w którym wszystkich przywitał ksiądz proboszcz i wspólnie w czterech językach zaśpiewano ulubioną pieśń św. Jana Pawła II „Barkę”. Na kolejnych dwóch przystankach zgodnie ze starą chorwacką tradycją miejscowa ludność obdarowywała maszerujących ciastem, a zespoły w zamian ofiarowały częstującym taniec i śpiew. Po zakończeniu ludowej parady rozpoczęły się występy artystyczne na scenie. Zespół „Małe Zręczyce” zaprezentował polskie tańce narodowe przeplatane piosenkami ludowymi. Występ został bardzo ciepło przyjęty.

Drugi dzień pobytu upłynął pod znakiem zabaw dziecięcych. Zespoły składające się z najmłodszych uczestników zaprezentowały tańce, wyliczanki, piosenki  i  zabawy ludowe. W wykonaniu „Małych Zręczyc” – obok zabaw „Jawor, jawor” i „Stary niedźwiedź mocno śpi” – największe wrażenie zrobiła zabawa „Mam chusteczkę haftowaną”.

Po zabawach ludowych przyszedł czas na gry sprawnościowe. W atmosferze międzynarodowej rywalizacji  nasze dzieci  również świetnie sobie poradziły, zdobywając dwa pierwsze miejsca, które wywalczyli Roksana Zając i Bartek Stopa.

Po południu podpisano deklarację współpracy, naszą gminę w zastępstwie pana Wójta Zbigniewa Wojasa reprezentowała pani Bożena Malarczyk, sekretarz gminy Gdów. Przez cały dzień można było także podziwiać wystawę rękodzieła, a szczególnie haftu iwanickiego.

W dniu wyjazdu nastąpiło uroczyste pożegnanie, podsumowano działania dwóch ostatnich dni, padło wiele ciepłych słów podziękowań oraz deklaracji kontynuowania założeń projektu „Europa dla Obywateli”. Na koniec każdemu uczestnikowi zostały wręczone pamiątki. Członkowie zespołu „Małe Zręczyce” wyjechali z Chorwacji w radosnych nastrojach, zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu i z poczuciem, że godnie reprezentowali Polskę i gminę Gdów.

źródło: tekst: Szkoła Podstawowa w Zręczych

             zdjęcia: Gmina Gdów

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content