LATAJĄCE MODELE PRZEJĘŁY HALĘ SPORTOWĄ

W sobotę gdowską halą sportową zawładnęły szybowce. Miłośnicy modelarstwa spędzili tu niemal cały dzień, puszczając modele podczas zawodów. Zwycięzca ubiegłorocznych zmagań przywiózł puchar przechodni, który otrzymał rok temu, niemal z drugiego końca Polski. Jak się okazało, trofeum ponownie zostanie zabrano właśnie do Suwałk, za sprawą Sławomira Truchana z tutejszego Ośrodka Sportu i Rekreacji, który zasłużenie otrzymał z rąk gospodarza gminy Puchar przechodni dla najlepszego zawodnika sobotnich zawodów F1N. 25 lutego 2023 r. do Gminnej Hali Sportowej w Gdowie fanów puszczania modeli szybowców zaprosiło Młodzieżowe Towarzystwo Sportowo – Rekreacyjne „Sowiniec” z Krakowa. Na zaproszenie odpowiedziało aż 50 uczestników z całej Polski.

Trenuję od 4 lat, a w Gdowie jestem po raz pierwszy. Moim pierwszym trenerem był pan Andrzej Rudiuk, konstruktor lotniczy. Dzień zaczęliśmy o czwartej rano, by wspólnie z kolegami i trenerem z Aeroklubu Warszawskiego dojechać na miejsce zawodów do Gdowa. Punkty, które dziś zdobyłem są wliczane do Pucharu Polski. Ostatecznie udało mi się zdobyć 11 miejsce, choć nie ukrywam, że liczyłem na więcej, jako laureat I  i III miejsca w kategorii juniorów.

– mówił Piotrek D. z Warszawy.

Zawody rozpoczęto minutą ciszy dla upamiętnienia Ś. P. Andrzeja Sobotty, zmarłego niedawno instruktora modelarstwa w gdowskim centrum kultury, który przez dziesiątki lat wychował wielu sympatyków tego hobby. Wyniki zaciętej rywalizacji w kategoriach młodziki, juniorzy i seniorzy, są zaliczone do Pucharu Polski.

Już po raz drugi gościmy w Gdowie na tutejszej hali sportowej, część zawodników znając już warunki występujące w tym obiekcie, poprawiła swoje ubiegłoroczne wyniki. Jest to jedna z najbardziej sportowych konkurencji modelarskich, w której wymagana jest nie tylko sprawność techniczna modelu, ale głównie umiejętność rzucenia go z ręki, która wymaga odpowiedniego treningu. Nawet ktoś posiadający najbardziej sprawny model, niekoniecznie osiągnie dobry wynik

– podsumował Krzysztof Przybytek, wiceprezes „Sowińca”, a jednocześnie sędzia główny zawodów.

W kategorii Młodziczka najlepszą okazała się Oliwia Szturgulewska z Suwałk.

W kategorii Młodzik F1N/M nagrodzono za I miejsce Patryka Zalewskiego, za II Krzysztofa Maruszewskiego (obaj z Wieliszewa), oraz za III miejsce Tomasza Michnę z Rembertowa.

Piotr Stasiulewicz, Michał Kuchta oraz Wojciech Stasiulewicz stanęli na podium w kategorii Juniorskiej F1N/M, natomiast Barbara Durkalec z Gliwic (I miejsce), Oliwia Danilewicz (II miejsce) oraz Jarosław Richter (III miejsce) okazali się najlepszymi w kategorii Junior F1N.

Śród Seniorów wygrał Sławomir Truchan z OSiR Suwałki, za nim na II miejscu uplasował się Bartosz Nyk w Aeroklubu Warszawskiego, III miejsce zajął Grzegorz Pukowiec z gliwickiego SML.

Najlepszych zawodników nagrodzili Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wraz z Dyrektor Centrum Kultury w Gdowie. 

Do rywalizacji oraz kibicowania zawodnikom zaprosili Klub Modelarstwa Lotniczego i Kosmicznego, Gmina Gdów, Centrum Kultury w Gdowie oraz Aeroklub Polski.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

 

       

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content