Książki na wakacje i nie tylko

Gdów, Pierzchów, Książnice i Niegowić – w tych miejscowościach pożyczymy książki swoich ulubionych autorów. Największy wybór jest w gdowskiej bibliotece, ale znajdziemy je także w sołectwach, w urokliwych miejscach stworzonych z inicjatywy mieszkańców. 

Najpopularniejszą wśród czytelników jest Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie, która niedawno otrzymała tytuł „Biblioteki Przyjaznej Dzieciom”. Jej księgozbiór stale się powiększa, ku uciesze dzieci, młodzieży i dorosłych czytelników. Do 26 sierpnia w bibliotece obowiązują wakacyjne godziny otwarcia tj. poniedziałek – piątek od 9:00 do 17:00, a w pierwsze soboty miesiąca jest otwarta od 9:00 do 13:00. Jej filia w Niegowici z kolei – w każdą środę w godzinach od 8:00 – 16:00. 

Od roku książki można także pożyczyć w „Biblioteczce KGW Pierzchów”, utworzonej ze zbiorów pań z KGW oraz przekazanych przez darczyńców książek. W każdy czwartek w godzinach 18:00 – 20:00 w siedzibie koła na czytelników czeka ponad 800 książek o różnej tematyce oraz dobra kawa. Niedawno Biblioteczka obchodziła swoje pierwsze urodziny, był tort i życzenia oraz goście, wśród których wielu darczyńców . Życzenia od gospodarza gminy oraz upominek przekazała także dyrektor gdowskiego centrum kultury Wioleta Chmiela.

Także  „zatrzymując się” na przystanku Biblioteka w Książnicach można zaopatrzyć się w dobrą lekturę. 

6 grudnia zeszłego roku święty Mikołaj przyniósł mieszkańcom Książnic prezent –  współpracując ze Stowarzyszeniem Książnice nad Rabą otworzył Przystanek Biblioteka – ogólnodostępny punkt wymiany książek. Szafkę z pierwszymi dwudziestoma pozycjami oraz ławeczkę ustawiono przy wejściu na Salę Widowiskową przy Szkole Podstawowej. Bardzo szybko księgozbiór zaczął się rozrastać i przyciągać czytelników. Przystanek Biblioteka działa na zasadzie bookcrossingu – przeczytane książki i gazety zyskują nowe życie poprzez przekazanie ich do miejsca, w którym sięgną po nie nowi czytelnicy. Szafka biblioteczna jest otwarta 24/h – w każdej chwili można oddać do niej książki i/lub pożyczyć te, które już się w niej znajdują. Nie ma monitoringu ani kart bibliotecznych – wszystko oparte jest na wzajemnym zaufaniu i wierze w uczciwość. Pomimo drobnych incydentów, Przystanek Biblioteka ciągle istnieje i się rozwija. W Książnicach, w których od wielu lat nie działa ogólnodostępna biblioteka, w których nie ma świetlicy czy jakiegokolwiek innego centrum kultury, Przystanek Biblioteka jest pierwszą inicjatywą, która choć w niewielkim stopniu naprawia zaniedbania w sferze kultury.  Była to też pierwsza inicjatywa Stowarzyszenia Książnice nad Rabą, która powstała dzięki współpracy z Biurem Inicjatyw Społecznych w ramach programu MOWES. Zapraszamy do korzystania ze zbiorów książnickiego Przystanku Biblioteka i zachęcamy do tworzenia własnych, lokalnych punktów wymiany książek.

– zachęcają inicjatorzy. 

Po przerwie wakacyjnej, ponownie będzie czynny Parafialny Klub Książki i Spotkań w Niegowici, który działa od 2019 roku. Na półkach znajdziemy książki o różnej tematyce, wśród których przeważają te o tematyce religijnej.

Niezależnie od miejsca pożyczenia książki, życzymy wszystkim czytelnikom dobrej i wciągającej lektury, która umili wakacyjny wypoczynek. 

 

Źródło: Gminna Biblioteka Publiczna w Gdowie, Koło Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie, Sołectwo Książnice, Parafialny Klub Książki i Spotkań.

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content