Kierowco, od 5 grudnia nie musisz mieć prawa jazdy przy sobie

Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy będą mogli poruszać się po drogach, bez konieczności posiadania przy sobie wydanego w kraju prawa jazdy. Zmiana ta wynika z wejścia w życie przepisów noweli ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowców zachęca się do sprawdzenia swoich danych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK). Dane można sprawdzić za pomocą ogólnodostępnej e-usługi na portalu Gov.pl „Sprawdź uprawnienia kierowcy”.

W usłudze można sprawdzić na przykład, jakie uprawnienia do kierowania pojazdami są na dokumencie prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem wraz z terminem ich ważności, jak również stan dokumentu m.in. czy nie został zatrzymany.

W przypadku gdy usługa nie prezentuje danych lub też dane są niepoprawne, należy zgłosić rozbieżność na adres mailowy: mpj.sd@coi.gov.pl – zgodnie z informacją w karcie tej usługi na Gov.pl.

Wszystkie niezbędne dokumenty samochodowe kierowcy mogą mieć w telefonie, a dokładnie w aplikacji Obywatel. Usługa w mPojazd pokazuje informacje m.in o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem.

Wraz z mPrawem Jazdy w mObywatelu pojawi się także możliwość sprawdzenia od ręki liczby punktów karnych.

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna i w pełni bezpieczna. Gwarantuje to m.in. profil zaufany (PZ), którego potrzeba, by ją uruchomić.

W zależności od tego z jakiego telefonu korzystacie, można ją pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Więcej szczegółów znajdziesz na:

www.gov.plCyfryzacja KPRM

źródło: www.gov.pl

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content