KGW PIERZCHÓW NA DOŻYNKACH PREZYDENCKICH W WARSZAWIE

Praca na roli jest niezwykle wymagająca, dlatego trud jaki wkładają w nią rolnicy powinien być szczególnie wynagradzany i doceniany, nie tylko pod względem finansowym. Dzieje się tak podczas dożynek, które wieńczą okres wytężonej pracy na roli.

Tegoroczny okres dożynek niewątpliwie szczególnie zapamiętają członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Pierzchowie, które na zaproszenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy brały udział w Dożynkach Prezydenckich w Warszawie 19 września 2021 r.

Tegoroczne Święto rolników rozpoczęło się Mszą Świętą w Kościele Seminaryjnym w Warszawie, który podobnie jak niegowicka parafia, do której należy Pierzchów, jest pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W nabożeństwie uczestniczył poczet sztandarowy KGW Pierzchów wraz z sztandarem koła i członkiniami w strojach regionalnych.

Homilię podczas uroczystej Mszy świętej wygłosił ks. bp Leszek Leszkiewicz, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników.

Po Mszy Świętej prezydent Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą wręczyli dyplomy grupom wieńcowym, które przygotowały wieńce z poszczególnych województw.

Tradycyjnie dożynkom towarzyszył, zorganizowany dzień wcześniej, „Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej”, w którym wzięły  udział grupy reprezentujące wszystkie województwa. Celem konkursu było między innymi kultywowanie i popularyzacja najbardziej wartościowych kulturowych tradycji regionalnych oraz najciekawszych dziedzin plastyki ludowej. Niestety wieńcu z Małopolski – przygotowanemu przez KGW „Radłowski Gryf” z Radłowa nie udało się wygrać konkursu. Zwyciężył wieniec z województwa podlaskiego.  

Po uformowaniu korowodu dożynkowego, zebrani udali się na miejsce ceremoniału dożynkowego, który z uwagi na sytuację epidemiczną w kraju, po raz drugi odbył się na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Ceremoniał poprowadził Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Prezydent RP, symbolicznie dzieląc się chlebem z zebranymi, podziękował także rolnikom za ich całoroczną pracę.

Po części oficjalnej, dalsza część uroczystości przeniosła się do Ogrodów prezydenckich, w których znajdowały się liczne stoiska kulinarne. To właśnie tam, podczas wizyty Pary Prezydenckiej przy stoisku Województwa Małopolskiego, panie z KGW Pierzchów zaprezentowały Parze Prezydenckiej swój sztandar. Omówiły działalność KGW oraz przybliżyły genezę sztandaru poświęconego w ubiegłym roku z okazji przypadającego Jubileuszu 55-lecia działalności KGW. Zaprezentowały ręcznie wyhaftowany sztandar, a na nim między innymi wizerunek świętej Marty – patronki gospodyń domowych. Na pamiątkę spotkania wręczyły Parze Prezydenckiej publikację pt. „Historia kołami się toczy”, opisującą historię kół gospodyń wiejskich w Gminie Gdów, przepisy na potrawy regionalne zawarte w książce „Tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickiego – Przygdowskie smaki”, płytę DVD z Jubileuszu 55-lecia działalności oraz poświęcenia i przekazania sztandaru oraz tomiki wierszy pani Stanisławy Michałek z Pierzchowa („Słowa o życiu”) i Ś. P. Ireny Woźniak z Fałkowic („Moje myśli”).

Członkinie KGW Pierzchów przyjechały do Warszawy już w przeddzień Dożynek Prezydenckich, by podczas wyjazdu móc także zwiedzić stolicę. Odwiedziły między innymi Łazienki Królewskie, Stare Miasto, Pałac Kultury i Nauki oraz Zamek Królewski, przywożąc do domu liczne zdjęcia. Na części z nich uwieczniły zwiedzanie stolicy będąc w strojach ludowych.

Obszerną Relację z udziału w Dożynkach Prezydenckich 2021 zamieściły na stronie koła na Facebooku.

***

PS. W ubiegłym roku Dożynki Prezydenckie odbyły się w Spale w województwie łódzkim. Spalskie święto plonów to tradycja sięgająca dwudziestolecia międzywojennego. Tradycję spalskich dożynek po 62 latach przerwy w ich organizowaniu wskrzesił w roku 2000 Prezydent Aleksander Kwaśniewski. Od ubiegłego roku na stałe odbywać się będą w Pałacu Prezydenckim.

FOTO: Kancelaria Prezydenta RP (zdjęcie z Kościoła Seminaryjnego w Warszawie) oraz KGW Pierzchów (pozostałe zdjęcia).

 

Autor: Redaktor1

Udostępnij post na:

Skip to content