Kazimierz Barczyk Laureatem Nagrody im. Józefa Dietla

Prestiżową Nagrodę im. Józefa Dietla odebrał pan Kazimierz Barczyk. Uroczystość, z udziałem ponad 100 gości, miała miejsce w Dniu Święta Samorządu Terytorialnego w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa.

Pan Kazimierz Barczyk to krakowski samorządowiec, społecznik, sędzia i adwokat. W latach 1990 – 93 był pierwszym po odrodzeniu samorządu terytorialnego – przewodniczącym Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, później radnym Miasta Krakowa i województwa małopolskiego, był również posłem na Sejm I i III kadencji, sekretarzem stanu w Kancelarii premiera Jerzego Buzka, zastępcą przewodniczącego, sędzią Trybunału Stanu, przewodniczącym, wiceprzewodniczącym Sejmiku Województwa Małopolskiego. To również współzałożyciel i przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów Rzeczypospolitej Polskiej – największej ogólnopolskiej organizacji samorządów terytorialnych, zrzeszającej tysiąc gmin, powiatów i województw. 

Państwo Anna i Kazimierz Barczyk, mieszkający w Zagórzanach,  już od ponad dekady prowadzą charytatywną akcję zbierania materiałów i pomocy szkolnych dla najbardziej potrzebujących dzieci, a uczestnicy pikniku charytatywnego w domu w Zagórzanach, organizowanego w związku z imieninami Anny, tradycyjnie przynoszą zamiast kwiatów materiały i pomoce szkolne.

Jeśli zbliżają się imieniny Anny, to znaczy, że w Zagórzanach, u państwa Barczyków spotka się znowu pół Krakowa, pół powiatu, cała gmina i jeszcze trochę stolicy z domieszką zagranicy. No, może w tym trochę przesady, ale nie tak wiele (…) Ale szczycić może się nim nie tylko Kraków, bowiem od wielu lat jest też mieszkańcem gminy Gdów, konkretnie Zagórzan. Taki „pół krwi” zagórzanin… Pana Kazimierza i jego żonę Annę znają mieszkańcy okolicy – często spotkać go można na oficjalnych imprezach, ale bywa i w tutejszym kościele i w okolicznych sklepach. Ma wpływ na życie wielu mieszkańców gminy, którzy nawet o tym nie wiedzą. Bo o jego działalności charytatywnej, skierowanej głównie na potrzeby dzieci z ubogich rodzin i osoby niepełnosprawne nie jest zbyt głośno. Nie trzyma swoich rodzinnych akcji w tajemnicy, ale też nie robi wokół nich szumu.

– pisaliśmy na łamach naszego portalu. Cały artykuł można przeczytać TUTAJ.

Pana Barczyka docenił także Kraków. Podczas uroczystej Sesji Rady Miasta Krakowa, 29 września 2021 roku wręczono mu medal Cracoviae Merenti – najwyższe odznaczenie, jakie może być przyznane za zasługi dla Królewskiego Miasta, o czym pisaliśmy na łamach portalu TUTAJ.

Nagroda im. Józefa Dietla jest przyznawana od 2008  r. Jej celem jest uhonorowanie osób fizycznych i instytucji działających na rzecz dobra wspólnego, miasta Krakowa i Małopolski oraz osób wyróżniających się postawami patriotycznymi i obywatelskimi. Laureaci otrzymują statuetkę z podobizną Józefa Dietla oraz Dyplom Honorowy Nagrody

– czytamy na stronie Fundacji Nagrody im. Józefa Dietla.

Więcej na temat uroczystości, która odbyła się w Sali Miedzianej Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory można przeczytać na stronie Gminy Gdów TUTAJ oraz w „Dzienniku Polskim” TUTAJ.

Serdecznie gratulujemy panu Kazimierzowi Barczykowi zdobycia tej prestiżowej nagrody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto: Fundacja Nagrody im. Józefa Dietla, Wiesław Majka, „Mój Gdów”,.

Źródło: Gmina Gdów, Fundacja Nagrody im. Józefa Dietla, „Mój Gdów”.

 

Autor: Redaktor3

Udostępnij post na:

Skip to content