Już jutro, 1 kwietnia, zacznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
Powszechny spis ludności i mieszkań odbywa się co 10 lat i jest jedynym badaniem, które pozwala na pozyskanie szczegółowych informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o ilościowym i jakościowym stanie zasobów mieszkaniowych i budynkowych. Dane zebrane w ramach prac spisowych są wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, do tworzenia i aktualizacji przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego operatu do badań statystycznych.
Sprawdź co musisz o nim wiedzieć. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.
W jakim okresie przeprowadzany będzie Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań?
Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie trwał od 1 kwietnia 2021 r. do 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., i będzie przeprowadzany w całej Polsce
Czy muszę się spisać?
Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.
Każdy zobowiązany jest do udzielania dokładnych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Podstawa prawna Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. (Dz. U. poz. 1775, z późn. zm.). Tajemnica statystyczna: wszystkie pozyskane w czasie spisu dane podlegają bezwzględnej ochronie na zasadach określonych w art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 443, z późn. zm.).
Jak mogę się spisać?
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 można wziąć poprzez:
- samospis internetowy- odpowiadając samodzielnie na pytania poprzez aplikację dostępną od 1 kwietnia br. na stronie internetowej spis.gov.pl;
- infoliniÄ™- dzwoniÄ…c pod numer telefonu 22 279 99 99 i odpowiadajÄ…c na pytania rachmistrza;
- rozmowę telefoniczną z rachmistrzem, który sam do nas zadzwoni;
- osobiste spotkanie z rachmistrzem w miejscu zamieszkania, gdy sytuacja epidemiczna na to pozwoli.
Tożsamość rachmistrza spisowego będzie można zweryfikować kontaktując się z Wojewódzkim Biurem Spisowym w Urzędzie Statystycznym w Krakowie lub właściwym Gminnym Biurem Spisowym.
Czego będą dotyczyć pytania?
- charakterystyki demograficznej;
- aktywności ekonomicznej;
- poziomu wykształcenia;
- niepełnosprawności;
- migracji wewnÄ…trz kraju i poza granice;
- przynależności etniczno-kulturowej;
- gospodarstwa domowego i rodziny;
- zasobów mieszkaniowych.
Wszystkie przekazywane w czasie spisu dane zostaną objęte tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Stosowane przez statystykę publiczną narzędzia oraz procedury w zakresie bezpieczeństwa danych zapewniają całkowitą ochronę gromadzonych informacji. Statystyka publiczna prezentuje jedynie dane wynikowe, których nie można powiązać z konkretnymi osobami.
Gdzie uzyskam odpowiedzi na inne nurtujÄ…ce mnie pytania dotyczÄ…ce NSP?
od 15 marca uruchomiona jest dedykowana infolinia spisowa: 22 279 99 99. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz także na stronie internetowej: spis.gov.pl
Jutro,1 kwietnia br. o godz. 11:00, odbędzie się konferencja online inaugurującą NSP 2021. W spotkaniu weźmie udział Prezes GUS i jednocześnie Generalny Komisarz Spisowy – dr Dominik Rozkrut, który przedstawi kluczowe informacje na temat Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021.