Jesienne porządki na cmentarzach

Już za tydzień będziemy  obchodzić Święto Zmarłych. Na cmentarzach i w miejscach pamięci trwają przedświąteczne porządki. Odwiedzamy groby naszych bliskich zmarłych, aby uprzątnąć mogiły, wstawić świeże kwiaty, czasem odnowić nagrobki.

Jednak pamiętamy nie tylko o zmarłej rodzinie i znajomych, ale też o osobach, które zginęły w obronie ojczyzny, czego przykładem są działania podjęte na cmentarzach w Niegowici i w Gdowie oraz przy pomniku na Rynku.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Niegowici wzięli udział w ogólnopolskiej akcji  #Szkoła Pamięta.   W ramach akcji został wysprzątany cmentarz wojenny z I wojny światowej.  Uczniowie odwiedzili też groby zasłużonych mieszkańców Niegowici: ks. prałata Józefa Gąsiorowskiego, ks. J.  Popławskiego i p. Marii Trzaski oraz groby żołnierzy z I i II wojny światowej. Został także zapalony  znicz przy pomniku wikarego z Niegowici  –  ks. Karola Wojtyły.

Na gdowskim cmentarzu o porządki jesienne zatroszczyli się pracownicy Urzędu Gminy. Także na Rynku posprzątano oraz zaimpregnowano pomnik. Prace porządkowe i konserwatorskie są elementem przygotowania do obchodów Święta Odzyskania Niepodległosći 11 listopada.

Autor: admin

Udostępnij post na:

Skip to content